חדשות

משרד הבריאות מעדכן את הגדרות מצב החולים ב-COVID-19 לצורך יצירת אחידות דיווח בין בתי החולים. לא נראה שההגדרות החדשות צפויות ל''הקפיץ'' את מספר החולים הקשים/קריטיים

12/07/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח מ"הארץ" סאגת הגדרת תחלואת קורונה קשה שלפי ערוץ 12 בוצע שינוי בהגדרות שגרם לניפוח מספרי החולים הקשים לאחרונה, דיווח שהוכחש ע"י משרד הבריאות, עומדת להסתיים כעת.

נראה שההגדרה של חולה במצב קשה הייתה עד כה נתונה להחלטת כל בית חולים, כשכעת כוונת המשרד שבתי החולים ידווחו בהתאם להגדרות החדשות.

לפי הדיווח (שאגב אין לו עדיין כל זכר באתר הרשמי של משרד הבריאות ) צוות ניהול מגיפות במשרד הבריאות עדכן את ההגדרות כעת, כך שיוגדרו 4 מצבים כעת (בדומה להגדרות ה-WHO) :

  1. חולה במצב קל מוגדר כחולה COVID-19 מאובחן הסובל מחום, שיעול, חולשה ואובדן חושי הטעם והריח.
  2. חולה במצב בינוני מוגדר כחולה מאובחן הסובל מדלקת ריאות.
  3. חולה במצב קשה מוגדר כחולה מאובחן שאצלו מתקיימים אחד או יותר מהתנאים הבאים: קצב של מעל 30 נשימות בדקה, רמת חמצן בדם (סטורציה) של 93% ומטה (ולא 90% שהיה מוגדר כסף בחודש מאי) ללא תמיכה חיצונית או הפרעה בתחלופת החמצן.
  4. חולה מונשם/ במצב קריטי מוגדר כמי שזקוק לתמיכה נשימתית מכנית ו/או סובל מפגיעה קשה בתפקוד המערכתי (הלם, פגיעה בלב, פגיעה בכבד, פגיעה בכליות).

ע"פ הדיווח ב"הארץ" מחברי המסמך מסבירים כי מטרת המסמך היא ליצור הגדרות אחידות בבתי החולים וביניהם, אשר גם תואמות את ההגדרות המעודכנות של ה-WHO ואשר תאפשרנה למשרד לבצע חלוקת עומסים מושכלת על בסיס קריטריונים אחידים.

 

לדיווח ב"הארץ"

הערת המערכת:  יש לקוות שהסאגה הזו אכן תסתיים כעת. אין ספק שצריכה להיות אחידות בדיווח הן בין בתי החולים והן לצורך השוואות בינלאומיות.  מכל מקום, הטענה והרמיזות של ערוץ 12 לסוג של קונספירציה שנועדה להגדיל באופן מלאכותי את מספר החולים הקשים לא נראית כמבוססת שכן השינוי יחול רק כעת וספק אם השינוי של ה-3% במדד הסטורציה אמור להיות בעל משמעות גבוהה מבחינת מספר החולים הקשים.   

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<