חדשות

עדויות חדשות תומכות בגישה רדיאלית לניתוח נוירו-כירורגי (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AANS)

29/07/2020

 

מנתונים שפורסמו במהלך הכנס השנתי הווירטואלי מטעם ה-American Association of Neurological Surgeons עולות עדויות התומכות ביתרונות ביצוע פרוצדורות נוירו-אנדווסקולאריות דרך העורק הרדיאלי, במקום ביצוע הפרוצדורות דרך עורק המפשעה.

 

החוקרים ביקשו להשוות את תוצאות פרוצדורות נוירו-אנדווסקולאריות בשתי הגישות והשלימו ניתוח מותאם שבחן את תוצאות שתי הגישות בפרוצדורת נוירו-אנגיוגרפיות שבוצעו בין אוקטובר 2018 ועד יוני 2019.

 

במהלך תקופת המחקר הושלמו 844 (80%) פרוצדורות דרך המפשעה ו-206 (20%) בוצעו דרך העורק הרדיאלי. באוקטובר 2018, מועד תחילת המחקר, הגישה הרדיאלית שימשה רק ב-1% מהמקרים; עד יוני 2019, הגישה הרדיאלית שימשה ב-70% מהמקרים.

 

מהנתונים עולה כי שיעור הסיבוכים היה גבוה יותר משמעותית כאשר הפרוצדורות בוצעו דרך עורק המפשעה (7%, 60 סיבוכים), בהשוואה לפרוצדורות שבוצעו דרך העורק הרדיאלי (2%, 4 סיבוכים).

 

שיעורי סיבוכים מינוריים עמדו על 6% (47 מקרים) במקרים בהם הפרוצדורות בוצעו דרך המפשעה, לעומת 2% (3 מקרים) כאשר בוצעו דרך העורק הרדיאלי (p=0.01). סיבוכים מג'וריים תועדו ב-2% מהחולים בקבוצת ההתערבות דרך עורק המפשעה, בהשוואה ל-0.5% מהחולים בהם הפרוצדורות בוצעו דרך העורק הרדיאלי (הבדל שלא היה מובהק סטטיסטית).

 

סיבוכי וזוספאזם תועדו ב-30% מהחולים בקבוצת הטיפול דרך מפשעה, בהשוואה ל-1% מהחולים בקבוצת הטיפול דרך העורק הרדיאלי.

 

בניתוח מותאם של הנתונים, שכלל תקנון לגיל, מין, גודל צנתר, פרוצדורה ופתולוגיה אנגיוגרפית הסיכוי לסיבוכים בעקבות התערבות דרך המפשעה היה גדול יותר מפי שלוש (יחס סיכויים של 3.6, p=0.01).

 

מעניין לציין  כי זמני השיקוף היו קצרים משמעותית עם פרוצדורות דרך עורק המפשעה, בהשוואה לפרוצדורות שבוצעו דרך העורק הרדיאלי (p=0.003) וכמות חומר הניגוד הייתה קטנה ב-10 מ"ל כאשר הפרוצדורה בוצעה דרך עורק המפשעה.

 

לא תועדו סיבוכים מסכני-חיים עם הפרוצדורות דרך העורק הרדיאלי, בעוד שפרוצדורות דרך המפשעה לוו בחמישה סיבוכים מג'וריים שהיו מסכני-חיים.

 

אחוז פרוצדורות תרומבקטומי שבוצעו היה גבוה יותר בקבוצת התערבות דרך עורק המפשעה (16% לעומת 4%). שיעור הפרוצדורות האבחנתיות היה גבוה יותר בקבוצת החולים שטופלו דרך העורק הרדיאלי (72% לעומת 62%, בהתאמה).

 

החוקרים מסבירים כי לאר עקומת למידה ראשונית להכרת הגישה הרדיאלית, ממצאי המחקר מציעים כי העדפת הגישה הרדיאלית תחילה עשויה להיות בטוחה, עם פגיעה מינימאלית ביעילות הפרוצדורות.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AANS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<