חדשות

חוקרי האונ' העברית ממליצים על הארכת הסגר בשבוע לפחות וצופים ירידה חדה עד תחילת מרץ אך האם הפערים הגדולים בהדבקה/תחלואה/תמותה והתחסנות בין המגזר הערבי והחרדי לכללי עלולים לשבש התרחישים ?

19/01/2021

מאת מערכת אי-מד

חוקרי האונ' העברית מפרסמים היום דו"ח חדש . להלן סיכום הממצאים שלהם :

תיאור מצב התחלואה: סימנים ראשונים לבלימה בעליית התחלואה, ולהשפעת הסגר. קצב התמותה האיץ מאד לאחרונה כאשר סיכויי התמותה עלו והזמן הממוצע לתמותה מאשפוז במצב קשה התקצר. העומס בבתיה״ח צפוי להישאר גבוה בשבועיים הקרובים
טרם נצפית השפעה ישירה של חיסון אוכלוסיות פגיעות. מתגלה מתאם בערים בין אחוז חיסון גבוה לתחלואה נמוכה. יש הטיה לרעה מובהקת בערים החרדיות
.

בהנחות מחמירות על סיכויי הדבקה ע״י מחוסנים ויעילות חיסון נמוכה  עלולה להתקבל פריצה נוספת במרץ.

 

משמעות הנתונים: בתרחיש סביר, לא נדרשת הארכה משמעותית של הסגר הנוכחי, אולם רק בימים הקרובים תתברר יעילות הסגר בהקטנת התחלואה.
התפרצות נוספת במרץ מותנית בהדבקה ע״י מחוסנים או בהיקף חיסון נמוך בקרב כלל האוכלוסיה, בשילוב עם יציאה לא מבוקרת
.

להלן תמונת התרחישים הסבירים שצוות המומחים מעריך

 

ההמלצות: ההמלצות הן לפיכך, להמשיך סגר של לפחות שבוע, לצד הגדרת תהליך יציאה של מספר שבועות. אלו יאפשרו וידוא ירידה מבוקרת למספר חולים חדשים קטן מ 1000  ווידוא ירידה משמעותית במספר החולים הקשים.
ביסוס תכנית היציאה על ניטור לזיהוי התפרצות נוספת, והעליה בתחלואה קשה
.
מאחר וניכרים הבדלים מגזריים ומוניציפליים בתחלואה, כדאי לדרג את הפתיחה לפי רמת תחלואה וחיסון אזוריים. עניין זה רלבנטי במיוחד לפתיחת החינוך – שהשפעתה מאופיינת ע״י תבחיני תחלואה מקומיים.

 

על המסמך חתומים פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' דורון גזית ופרופ' נדב כץ ממכון רקח לפיזיקה יחד עם פרופ' רונית קלדרון-מרגלית ופרופ' רן ניר-פז מבית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית באוניברסיטה העברית בירושלים ומבית חולים הדסה.

 

גם המרכז לידע ומידע (אגף המודיעין) מעריך שיש סימנים ראשונים לבלימה וציין שהתחלואה ממשיכה בהיקפי שיא, לצד סימנים לבלימת עלייתה - העומס על בתי החולים ניכר, כאשר מאושפזים בהם קרוב ל-2,000 חולי קורונה, מתוכם עדיין כ-,1,200 במצב קשה , ביממה האחרונה נחצה לראשונה רף 10,000 מאומתים חדשים ושיעור החיוביים הארצי ממשיך להיות גבוה מאוד -יותר מ 8% בממוצע שבועי . לצד זאת, מקדם ההדבקה ממשיך לרדת, עדות לבלימה קרובה של ההתפשטות.

הערת המערכת: הבעייה שחוזרת על עצמה לאורך כל תקופת משבר הקורונה היא הפערים הגדולים בהדבקה ותחלואה, וכעת גם בהתחסנות בין המגזרים השונים, כאשר, כפי שאפשר לראות כאן מהתרשימים בתמ"צ של "מגן ישראל" מראים באופן בולט וברור שהמגזר החרדי והערבי נדבק יותר, חולה ומת יותר ומתחסן פחות.  לכן, לא ברור באיזו מידה התרחישים שהמומחים השונים יוצרים לוקחים זאת בחשבון. די ברור היום שהסגר השני והשלישי נכפו עלינו בשל מחדל האכיפה במגזר הערבי והחרדי, שאליהם התווסף גם מחדל נתב"ג.

החשש לכן הוא שגם כעת כאשר נראה שיש סימנים לעצירת המגיפה, ההתנהלות המגזרית הבעייתית הזו, ובעיקר שיעורי ההתחסנות הנמוכים,  לא "יקלקלו" את התרחישים האופטימיים.

בתרשים הבא ניתן לראות את החלק העצום מכלל הנדבקים במגזר החרדי בימים האחרונים, הרבה מעבר לחלקו באוכלוסייה.

כאן ניתן לראות ששיעור התחלואה הקשה והתמותה במגזר החרדי הוערבי גבוהים משמעותית מזה של המגזר הכללי.

וכאן ניתן לראות שרמת ההגנה החיסונית בקרב בני 60+ בקרב המגזר החרדי והערבי נמוך משמעותית מזה של המגזר הכללי:

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<