חדשות

הנהלות וצוותי בתי החולים הציבוריים קוראים להרגעת הרוחות והפסקת האלימות ברחובות ישראל, האיגוד הנוירולוגי קורא להפעיל את המוח ולעצור את השנאה

16/05/2021

הודעת פורום בתי החולים הציבוריים

אנו, מנהלי וצוותי שבעת בתי החולים הציבוריים בישראל, ניצבים יחדיו מזועזעים ושבורי לב אל מול המאורעות האלימים שמתפתחים לנגד עינינו בכל חלקי הארץ, מאורעות ששוטפים את הרחובות שלנו גלים-גלים בצונאמי של שנאה שמאיים להטביע את כולנו.
 
בזמנים נוראיים אלה, אנחנו מבקשים לזעוק: עד כאן! עצרו את גל האלימות.
 
התמזל מזלנו, ואנו עומדים בראש מערכות שכל אחת מהן, וכולן ביחד, הן ההמחשה הטובה ביותר לכך שדו-קיום אינו סיסמה ריקה מתוכן, או חלום תמים שלעולם לא יתגשם.
אצלנו, זו עובדה יומיומית. ביחד - זו השגרה שלנו.
 
אפילו עכשיו, מול הטירוף ששוטף את הערים, כחלק מאותה שגרה של ביחד, הנפגעים של המאורעות האלימים מגיעים אל המחלקות שלנו.

שם, בחדר המיון או על מיטת הניתוח מתחת לאורות המסנוורים, אין להם מושג מי יטפל בהם. מי יחבוש שם את פצעיהם, מי יגיד להם מילה מנחמת.
ברגע ההוא, אין יותר "ערבי" או "יהודי".
יש שיראו בכך אירוניה. אנחנו רואים בכך תקווה.
 
בשנה החולפת, שנת הקורונה, הצלחנו להגיע למחוזות חדשים בכל הקשור לדו קיום וסולידריות. עבדנו ביחד. נלחמנו ביחד במה שנראה בתחילה כמשימה מייאשת, בלתי אפשרית.

לא אחת, ברגעיהם האחרונים של החולים שקצרה ידינו מלהציל אותם, הרחק מיקיריהם, מי שהיו שם בשבילם היו בני הדת האחרת.
 
יחד גם ניצחנו את המגיפה. יחד ננצח את מגפת השנאה.
 
ביום שאחרי, אנחנו נמשיך לחיות כאן ביחד.
 
יש מחלוקות, ויש כעסים. אצל כולם. אבל אסור לאפשר לכעסים האלה להתדרדר לאנרכיה ושפיכות דמים. אנחנו לא רוצים לראות עוד פצועים מגיעים לחדרי המיון שלנו ואנחנו לא רוצים לראות עוד משפחות ועסקים נפגעים.
 
אנו קוראים לכולם: זה הזמן לנשום עמוק, להפסיק את האלימות ולחזור לדיאלוג ולשפיות.
אנחנו יודעים שהקיצוניים שראינו בימים האחרונים לא מייצגים אף אוכלוסיה כאן ואסור לתת להם להכתיב את סדר היום של כולנו.

הם עושים עוול גדול לציבור ענק של יהודים וערבים, דתיים וחילונים, אשר בנו מרקם חיים משותף בעמל רב ורוצים לחיות ביחד ולבנות עתיד טוב יותר לילדיהם.
 
אנו נעשה כל מה שביכולתנו כדי להנמיך את הלהבות: ניפגש עם כל מי שצריך, נסייע לכל דיאלוג, ננקוט בכל צעד נדרש כדי להחזיר את השקט והדו קיום.
 
פורום בתי החולים הציבוריים
 
המרכז הרפואי הדסה – ירושלים המרכז הרפואי שערי צדק- ירושלים בית החולים לניאדו  - נתניה    
בית החולים נצרת אי.מ.מ.ס (האנגלי) -נצרת  
המרכז הרפואי מעיני הישועה – בני ברק                     
בית החולים המשפחה הקדושה (האיטלקי)  – נצרת.
בית החולים סנט -וינסט
דה פול  ( הצרפתי) – נצרת.

הערת המערכת: מערכת הבריאות היא אחת הדוגמאות הטובות לדו קיום ושיתוף פעולה יוצא דופן בין ערבים ויהודים, והקריאה הזו של הפורום חשובה ומשמעותית. בהקשר זה כדאי לציין גם את הקריאה של האיגוד הנוירולוגי היום המובאת כאן :

"ביום קשה נוסף, לנו רופאי המוח אין אמנם אפשרות להציע מענה רפואי לירי מעזה ולאלימות המשתוללת ברחובות, אין הרי תרופה לשנאה. ובכל זאת, על רקע המטחים ליישובי ישראל והיצרים הרעים בתוך המדינה, אנו קוראים ליהודים ולערבים כאחד, לקיצונים משני העמים, להפעיל את המוח, את הראש, ולעצור את השנאה וההשתוללות",  קוראים מנהלי מחלקות הנוירולוגיה בבתי החולים, לקראת סוף השבוע.

"מי שמשתוללים ברחובות, בין אם ערבים, או יהודים, ומפגינים זעם ואלימות, לא מפעילים את המוח, אלא חושבים ממקומות אחרים, ודאי לא מהראש. כדאי להם להיזכר במוח", אומר בכאב ד"ר ראדי שאהין, מנהל המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי זיו בצפת.

הוא מספר: "הבוקר בעת הביקור השגרתי במחלקה, עצר אותי בהתרגשות מאושפז יהודי. הוא שיבח את הרופא הערבי, שקיבל אותו במיון בבית החולים, הרגיע אותו בעת מצוקת ובהלה, ודאג לאשפוזו. החולים הנוספים בחדר, הצטרפו לתודות לצוות המעורב – יהודים ערביים". 

"לאחר אירוע חריג, שבו המשטרה נאלצה לעצור באמצעים פיזיים המון אלים, אשר ניסה להתפרץ אלינו, למחלקה הנוירולוגית בסורוקה", אומר פרופ' גל איפרגן, מנהל המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי סורוקה, "כתבתי לצוות שלי: "המציאות האלימה והעצובה התפרצה אלינו למחלקה, אל המקום הקדוש בו אנו עוסקים בהצלת חיים ובמניעת סבל של כל אדם, באשר הוא אדם. כולנו במחלקה, יהודים וערביים, נמשיך לטפל בכל מי שנזקק לעזרתנו ונשאיר את חילוקי הדעות מחוץ לגדרות בתי החולים. בימים כאלו נשמור על משפחותינו. אלה שבבית, וגם המשפחה שלנו יחד, משפחת הנוירולוגיה. את ימי החגים ננצל לתפילה לימים טובים יותר".

לדברי פרופ' דוד טנה, יו"ר האיגוד הנוירולוגי: "מערכת הבריאות היא המגדלור לשותפות ולעבודת צוות למען כל הציבור בישראל. אין לנו הפריבילגיה להתייאש אסור שתיפול רוחנו".
 
"אלה ימים טרופים, אבל עוד נתגבר על הרוע ברחובות", מוסיף פרופ' נתן בורנשטיין, מנהל המחלקה הנוירולוגית בשערי צדק.

ואילו, פרופ' ערמון כרמון מנהל המחלקה הנוירולוגית בשמיר אסף הרופא אומר: "רוחנו איתנה. ראשנו לא יישח. השכל הישר והלב הטוב – ינצחו".

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<