חדשות

נמשכים גילויי האחווה בין יהודים לערבים במערכת הבריאות

16/05/2021

מאת מערכת אי-מד

גילויי האחווה בין יהודים לערבים במערכת הבריאות נמשכים.


ד"ר זאב פלדמן (בתמונה)  וד"ר סאמר דיאב שהקים ומוביל את המערך הרפואי הפרטי אל זהראוי(שהציל בשבוע האחרון יהודי שעבר לינץ' בטמרה), ניסחו יחד מכתב משותף ומרגש שנשלח ל-7000 רופאים השייכים לארגון רופאי המדינה. המכתב מזכיר לכולנו, שדווקא בימים קשים אלו – מערכת הבריאות היא מגדלור של שלום.

נוסח המכתב:

במשבר של פירוד – מערכת הבריאות היא קפסולה של שלום ושותפות גורל

"ועזרתם לאדם החולה באשר הוא חולה - אם גר אם נכרי ואם אזרח אם נקלה ואם נכבד". שבועת הרופא, עליה נשבעים כל הרופאות והרופאים בישראל עם סיום הלימודים מחדדת את חשיבותה של השותפות והגורל המשותף של כולנו. ערך זה הוא אחד מהערכים המרכזיים המובילים כל רופאה ורופא בעבודתם המשותפת כאן בישראל על כל גווניה ומחלוקותיה, השותפות המקצועית הערכית הזו הגיעה למודעות הציבור במהלך המאבק במשותף של כל צוותי הרפואה יחדיו בנגיף הקורונה. מערכת הבריאות הייתה ותמיד צריכה להישאר א-פוליטית כשלכל העוסקים בה מטרה אחת משותפת – עזרה לחולה והצלת חיים ללא הבדל דת, גזע או מין.

אסור שהאירועים העוברים עלינו בשבועות האחרונים ועוצמתם יגרמו לנו לשכוח שעד לא מזמן ולאורך השנה האחרונה – עמדנו יחד, כמו תמיד, כל מערכת הבריאות בישראל, רופאות ורופאים, אחיות ואחים – יהודים, ערבים, דרוזים ונוצרים – כאיש אחד ונלחמנו יחד במגפת הקורונה. שימשנו דוגמא ומופת לעבודת צוות כתף אל כתף ולשותפות מלאה, כי זה ה-DNA של המקצוע, והשליחות של כולנו.

בימים אלו של פילוג, שנאה ואלימות שרק גואה, חובה עלינו, הצוותים הרפואיים במערכת הבריאות להגן על החומות של דו קיום שבנינו לאורך השנים, חומות בצורות שעד היום אף אירוע או משבר לא הצליח להבקיע אותן. עלינו לשמור בקנאות על המרקם האנושי והשליחות של אדם למען אדם ושיתוף הפעולה בכל מחיר. אנחנו קוראים לכל עמיתינו ושותפינו למקצוע לזכור - במשבר של פירוד, מערכת הבריאות היא קפסולה של שלום ושיתוף פעולה. יהודים וערבים – כולנו ביחד מטפלים בכולם!.

הכותבים הם:
ד"ר זאב פלדמן - יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו"ר ההסתדרות הרפואית

וד"ר סאמר דיאב, מומחה לכירורגית לב ומתמחה בכירורגית כלי דם, רמב״ם. מנהל מרכז רפואי אלזהראוי וחבר מזכירות ההסתדרות הרפואית.

מדוברות רמב"ם נמסר כי כמה עשרות רופאים , אחיות, וצוות פרא רפואי מרמב"ם התכנסו הבוקר לעצרת סולידריות של צוותים  יהודים וערבים עם סיסמה אחידה וחד משמעית: יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים. מארגן העצרת, פרופ גיל בולוטין, מנהל מחלקת ניתוחי לב , פרופ מורייר חמאייסי מנהל פנימית ד',  ודר דיאב מוטלק מקרדיולוגיה שארגנו את העצרת אמרו - כולנו עובדים כתף אל כתף במחלקות ובחדרי ניתוח. אנחנו משפחה אחת גדולה וזה המסר שלנו.

הערת המערכת: כן ירבו. מערכת הבריאות יכולה וצריכה לשמש מודל של דו קיום וחיים משותפים בין יהודים לערבים לכלל המגזרים והאוכלוסייה. מראיון של מנכ''ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי לגלי צה"ל ניתן היה להבין שהיו מקרים בודדים בלבד של התבטאויות לא ראויות של אנשי צוות רפואי שלוי הבטיח שיטופלו משמעתית באופן נחרץ.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<