חדשות

ניתוח מטבולי-בריאטרי מאריך חיים בקרב מבוגרים עם השמנת יתר (The Lancet)

17/05/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מטא-אנליזה שפורסמה ב-Lancet הראתה כי ניתוח מטבולי-בריאטרי מאריך חיים בקרב מבוגרים עם השמנת יתר, בין אם הם סובלים מסוכרת מסוג 2 ובין אם לא. המטא-אנליזה כללה 174,772 משתתפים מ-17 מחקרים שבדקו אורך חיים ותמותה מכל הסיבות בקרב אנשים עם השמנת יתר קשה שעברו ניתוח בריאטרי (65,785 משתתפים) בהשוואה למקרי ביקרות תואמים שעברו טיפול רגיל (108,987 משתתפים).

ניתוח מטבולי-בריאטרי נקשר לירידה של כ-49.2% בסיכון למוות במהלך תקופת המעקב בהשוואה לטיפול שאינו כירורגי בהשמנת יתר ולתוחלת חיים חציונית ארוכה יותר בכ-6.1 שנים. ההשפעה של הניתוח הייתה בולטת יותר בקרב אנשים עם סוכרת מסוג 2 (HR 0.409), בהשוואה למטופלים ללא סוכרת מסוג 2 (HR 0.704). החוקרים העריכו כי כל עלייה של כ-1% בשימוש בניתוחים מטבוליים-בריאטריים ככלי טיפולי לאנשים ברחבי העולם הסובלים מהשמנת יתר קשה, עשויה לגרום ל-5.1 מיליון שנות חיים נוספות לאלו הסובלים מסוכרת מסוג 2 ול-6.6 מיליון שנות חיים נוספות עבור אנשים ללא סוכרת מסוג 2.

לדברי מחבר המחקר, "אנשים הסובלים מהשמנת יתר שעוברים ניתוח מטבולי-בריאטרי סבלו מירידה במשקל וכתוצאה מכך חלה ירידה משמעותית בסיכון לפתח מחלות כרוניות כמו סוכרת, שבץ מוחי ומחלות לב וירידה משמעותית בתמותה בקבלה למחלקת טיפול נמרץ".

אחת ממגבלות המחקר אותן ציין צוות המחקר כללה את ההתקדמות האחרונה בטיפולים תרופתיים להשמנת יתר שעשויה להפחית את היתרונות הבריאותיים של ההתערבויות הכירורגיות. באותו אופן, כמה תרופות לסוכרת שאושרו לאחרונה עשויות להשפיע גם כן על יתרונות הניתוח ביחס לטיפול שאינו ניתוחי. מגבלה נוספת שצוינה הייתה הטרוגניות בפרוטוקולי הטיפול הרגילים במחקרים הקטנים יותר שנכללו בניתוח, עם מגוון שיטות לטיפול - ללא התערבות בכלל ועד לטיפולים אינטנסיביים שאינם ניתוחיים.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<