חדשות

שיפור בהישרדות חולים מאושפזים עם COVID-19 במהלך הגל הראשון של המגפה (The Lancet Respiratory Medicine)

19/05/2021

 

ממחקר חדש שפורסם בכתב העת The Lancet Respiratory Medicine עולה כי ההישרדות של חולים מאושפזים עם COVID-19 בבריטניה השתפרה משמעותית במהלך הגל הראשון של מגפת הקורונה בשנה שעברה, כאשר בתחילת הגל, 32% מהחולים שאושפזו בתמונה של זיהום חמור הלכו לעולמם, אך שיעור זה צנח ל-16% בתום הגל הראשון.

 

החוקרים אספו מידע אודות 63,972 מבוגרים שאושפזו ב-247 בתי חולים בבריטניה ובחנו את שיעורי התמותה בתחילת הגל הראשון (מרץ-אפריל בשנת 2020) ובסוף הגל הראשון (יוני-יולי בשנת 2020).

 

ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין שבוע האשפוז ובין התמותה באשפוז, תוך תקנון לערפלנים שונים. התוצא העיקרי היה שיעורי התמותה באשפוז לאחר 28 ימים.

 

החוקרים מדווחים כי שיעורי התמותה בחולים מאושפזים בתחילת הגל הראשון של המגפה היו גבוהים מאוד. חולים שאושפזו לבית החולים בחודשים מרץ ואפריל היו הרבה יותר חולים בעת האשפוז, בהשוואה לחולים שאושפזו בחודשים מאוחרים יותר.

 

לאחר תקנון, החוקרים זיהו ירידה של 32% בסיכון לתמותה לכל 7 שבועות (יחס סיכויים של 0.68). השיעורים הגבוהים יותר של חולים עם מחלה חמורה ומחלות רקע בתחילת הגל הראשון, בהשוואה לסוף הגל הראשון, היו אחראיים ל-10.2% מהירידה הנ"ל.

 

השימוש בתמיכה נשימתית השתנה במהלך הגל הראשון, עם עליה הדרגתית בהיקף השימוש בהנשמה לא-פולשנית. שינויים בתמיכה נשימתית ושימוש בסטרואידים היו אחראיים ל-22.2% מהירידה בשיעורי התמותה באשפוז.

 

החוקרים כותבים כי זהו המחקר הראשון להערכת השינויים בתמותה על-רקע COVID-19 במהלך הגל הראשון של מגפת הקורונה, תוך התייחסות למשתנים הדמוגרפיים, חומרת המחלה בעת הקבלה לאשפוז והטיפולים שניתנו.

 

שיעורי התמותה באשפוז נותרו גבוהים בקרב חולים שחוברו למוכנת הנשמה ואלו שנדרשו לאמצעי הנשמה לא-פולשניים במחלקה, והחוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים המתמקדים באוכלוסיה זו. בנוסף, ההגבלות שהוטלו באוכלוסיה, כולל דרישה לעטיית מסכות, ריחקו חברתי, הגנה על חולים בסיכון גבוה והסגרים, ככל הנראה הובילו לכך שחלק גדול מהציבור נחשף לכמות קטנה יותר של הנגיף.

 

כיום ישנה הבנה טובה יותר כיצד שינויים במאפייני החולים ושיפור הטיפול הרפואי הובילו לשיפור ההישרדות של החולים בבתי חולים בבריטניה. זיהוי גישות הטיפול היעילות ואלו שהן חסרות תועלת התאפשר הודות לעבודתם של חוקרים בבתי חולים ברחבי המדינה.

 

The Lancet Respiratory Medicine 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<