חדשות

היתרונות הרפואיים של דיאטת קטוגנית (Nutrients)

30/05/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Nutrients סקרו מומחים את היתרונות הרפואיים של דיאטה קטוגנית, אשר הפכה נפוצה בעשורים האחרונים כחלק מהמאבק כנגד השמנה. למרות שדיאטה קטוגנית ודיאטות דלות-פחמימות יעילות בהפחתת משקל, קיים חשש בנוגע להשלכות של דפוסי תזונה אלו, בעיקר כאשר מקפידים על דיאטה זו לאורך זמן.

 

הכותבים מסבירים כי אלו המקפידים על דיאטה קטוגנית חווים ירידה במשקל לאור רמות אינסולין נמוכות יותר, השפעה משתנת וירידה בתחושת רעב. השפעות שליליות כוללות סחרחורות, עייפות ועצירות.

 

למרות האירועים החריגים הללו, דיאטה קטוגנית עשויה להועיל כנגד מחלות מסוימות, כולל סוכרת מסוג 1 או מסוג 2, מחלות ממאירות והפרעות נוירולוגיות.

 

דיאטות דלות-פחמימות עשויות להביא לשיפור קצר-טווח באיזון הגליקמי בחלק מהחולים עם סוכרת מסוג 1, אם כי העדויות בנושא מוגבלות. למרות התועלת האפשרית של דיאטה קטוגנית בחולים עם סוכרת מסוג 1, חסרים נתונים רבים בנושא.

 

בחולים עם סוכרת מסוג 2 תתכן תועלת להפחתת צריכת פחמימות, אך דיאטה דלת-פחמימות או דיאטה קטוגנית עלולות להוביל לקטוזיס, דפוסי תזונה אלו אינם מתאימים לחלק מהנשים עם סוכרת מסוג 2, כולל נשים הרות או מניקות, חולים בסיכון להפרעות אכילה, או חולים עם מחלות כליה. יתרה מזאת, בשל סיכון מוגבר לחמצת סוכרתית, על חולים הנוטלים מעכבי SGLT-2 להימנע מדיאטות דלות מאוד בפחמימות/דיאטה קטוגנית.

 

בספרות הרפואית יש עדויות לפיהן דיאטה קטוגנית עשויה להאט התקדמות גידולים, בהעדר התערבות תרפואיטית, אך עשויה גם להאיץ ולשפר את יעילות טיפול משולב במעכבי בקרה חיסונית כנגד מלנומה אגרסיבית, סרטן ריאות וממאירויות של הכליות.

 

מחקרים קליניים הדגימו תועלת לדיאטה קטוגנית כנגד אפילפסיה במבוגרים, גליומה ממארת ומחלת אלצהיימר.

 

בשורה התחתונה, למרות שדרושים מחקרים נוספים בנושא, הקפדה על דיאטה קטוגנית עשויה לסייע בטיפול במצבי מחלה מסוימים. מאחר וההשפעות ארוכות הטווח של קטוזיס על הגוף עדיין אינן מובנות היטב, חשוב לבחור בזהירות ולעקוב מקרוב אחר חולים הבוחרים בדיאטה קטוגנית.

 

Nutrients 2021

 

לידיעה ב-MDLinx

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<