חדשות

חשש מפני ההשלכות הפסיכיאטריות של COVID-19

01/06/2021

 

לצד הצטברות העדויות התומכות בהשפעה הפסיכיאטרית המשמעותית של זיהום בנגיף הקורונה, מומחים חוששים מפני השטף הצפוי במחלימים אשר יפנו עם בעיות פסיכיאטריות ממושכות ודנים בדרכים הטובות ביותר להתמודד עם מצב זה.

 

למגפת הקורונה נטל אדיר על חיי החברה, התפקוד הרגשי ובריאות הציבור. הזיהום הנגיפי שיבש את חייהם של רבים ברחבי העולם ועורר פחד ואי-ודאות בכל הנוגע לאובדן ההכנסה ופגיעה במצב הבריאותי.  בנוסף, חלק גדול מאלו שנדבקו בנגיף ממשיכים לסבול מתסמינים זמן רב לאחר החלמה מהזיהום.

 

התסמינים הממושכים לאחר החלמה מהנגיף (Post-COVID) עשויים לכלול שיעול, עייפות, כאב כרוני, כמו גם תלונות פסיכיאטריות. מסקר שכלל למעלה מ-230,000 רשומות רפואיות של מטופלים בארצות הברית עלה כי 1 מכל 3 מחלימים קיבל אבחנה פסיכיאטרית או נוירולוגית בתוך שישה חודשים מהדבקה בנגיף. האבחנות הפסיכיאטריות הנפוצות כללו הפרעות חרדה, הפרעות מצב רוח, הפרעת שימוש בחומרים ואינסומניה.

 

ממחקר נוסף עלה כי גם באלו שפיתחו זיהום קל בנגיף הקורונה ייתכנו תסמינים פסיכיאטריים, ללא תלות באבחנה פסיכיאטרית קודמת. מהנתונים עלה כי 26% מבין קרוב ל-900 חולים דיווחו על דיכאון, 22% דיווחו על חרדה ו-17% דיווחו על תסמיני הפרעת דחק בתר-חבלתית חודשיים לאחר תוצאה חיובית בבדיקה לנגיף הקורונה. ממצא זה חשוב מאחר ומרבית החולים שנדבקו בנגיף מפתחים מחלה קלה.

 

לבידוד חברתי גם עשויה להיות השלכה משמעותית על אלו התלויים בקשרים חברתיים ומערכות יחסים. העובדה כי רבים לא יכלו לפגוש את העמיתים או החברים שלהם, בני המשפחה, ובמקרה של פסיכיאטרים, אפילו את החולים, השפיעה על כלל הציבור והדבר הגדיל עוד יותר את תחושת הדחק והחרדה.

 

מסקר ארצי עולה כי תסמינים פסיכיאטריים התפתחו לאחר הזיהום האקוטי בנגיף הקורונה. מאחד הסקרים עלה כי למעלה מ-50% מבין 3,900 משיבים שדיווחו על הדבקה בנגיף הקורונה תיארו תסמיני דיכאון בדרגה מתונה, או חמור מכך.

 

למרות ששיעור התסמינים הפסיכיאטריים לאחר זיהום בקורונה משתנה ממחקר למחקר, נראה כי בהחלט חלה עליה בתסמינים אלו לאחר הזיהום וכי לא מדובר בתגובה קצרה בלבד למחלה אקוטית.

 

חוקרים אחרים הביעו חשש כי שיעורים גבוהים של תסמינים פסיכיאטריים בחולים עם Long-Haul COVID ילוו בעליה אפשרית בשיעורי מחשבות אובדניות וניסיונות אובדניים. יש להשלים בהקדם מחקרים להערכת הסיכון לאובדנות בקרב מחלימים מזיהום בנגיף הקורונה.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<