חדשות

בניתוח נדיר שבוצע בסורוקה הופרדו תאומות סיאמיות בנות שנה (N12)

05/09/2021

מאת מערכת אי-מד

היום דווח בתקשורת על ניתוח נדיר שנעשה לראשונה בישראל, בסורוקה, שבו הופרדו תאומות סיאמיות בנות שנה. (בתמונה, דוברות סורוקה)

ע"פ הדיווח ב-N12 , התאומות נולדו באוגוסט 2020, כשהן מחוברות בראשן בחלק העורפי שלו. במהלך החודשים האחרונים הן עברו בדיקות מקיפות, והיו בניטור רציף של המכון להתפתחות הילד בסורוקה  בנוסף למעקב רפואי הדוק וצמוד של התפקוד הלבבי והנשימתי של שתיהן.

הצוות השתמש במודלים תלת ממדיים ומודלים של מציאות מדומה לצורך תכנון הניתוח. המודלים התלת ממדיים של חברת STRATASYS, 3D4OP מבוססים על הדמיות MRI, CT, ואנגיוגרפיה והם מדמים את מכלול המורכבות של החיבור של כלי הדם, קרומי המוח, עצמות הגולגולת והעור של השתיים. בנוסף, באמצעות מודל ה-VR של חברת SURGICAL THEATER ניתן היה לעשות סימולציות של כל שלבי הניתוח .

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה: "מדובר בניתוח נדיר ומורכב, שבוצע עד כה בעולם כ-20 פעמים בלבד ולראשונה בארץ. ובמקרה זה גם בתינוקות צעירות מאוד. הניתוח וההיערכות אליו בוצעו על ידי הצוותים המיומנים והטובים ביותר שיש בבית החולים, והוא מחזק את התחושה שבזכותה הפכנו להיות רופאים. הימים הקרובים יהיו קריטיים בתהליך ההתאוששות וההחלמה של התאומות".

בניתוח שארך כ-12 שעות השתתפו כ-50 אנשי צוות מכל ביה"ח שנטלו חלק גם בהכנות הרבות וגם בביצוע ביניהם מומחים בנוירוכירורגיה, מומחים בכירורגיה פלסטית, מומחים בהרדמה בילדים, מומחים מטיפול נמרץ ילדים, מומחי דימות המוח, אחיות חדר ניתוח, צוותי סיעוד, רוקחות, מעבדות, צוותי השירות לעבודה סוציאלית, צוותי לוגיסטיקה. כמו כן נטלו בו חלק גם שני מומחים בין-לאומיים, להם ניסיון קודם בניתוחים מהסוג הזה.

לדיווח ב-N12

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<