חדשות

דם מחבל הטבור משמש לריפוי פגמים קבועים באפיתל הקרנית

08/12/2003
מתוצאות מחקר מבוקר עולה כי שימוש בסרום מחבל הטבור מסייע לריפוי פגמים קבועים באפיתל הקרנית שאינם מגיבים לטיפול רפואי שגרתי.
 
אחד החוקרים מסביר כי בדומה לאברי גוף אחרים, באפיתל הקרנית טבוע מנגנון החלמה במקרה של פגיעה בשלמותו. הוא מוסיף כי כשלון בניסיון הריפוי הטבעי עלול להוביל לפגם קבוע באפיתל הקרנית, וכי במידה וישאר ללא טיפול עשוי לגרום לעיוורון בשל זיהומים חמורים או התכה סטרומלית וניקוב של הקרנית.
 
במחקר פרוספקטיבי אקראי, בדקו החוקרים האם דם מחבל טבור אנושי מסייע לריפוי של פגמים שאינם מחלימים מעצמם באפיתל הקרנית במידה רבה יותר מאשר טיפול בסרום עצמי שמשמש באופן נרחב לטיפול בפגמים אלו כאשר טיפולים אחרים כושלים.
 
במחקר נבדקו 60 עיניים (ב-59 נבדקים) עם פגמים אפיתליאליים רפרקטוריים שגודלם לפחות 2 מ"מ במימד לינארי. 31 עיניים טופלו באמצעות טיפות סרום מחבל הטבור ו-29 באמצעות טיפות סרום עצמי.
 
החוקרים מוצאים כי בקבוצה שטופלה בסרום מחבל הטבור נמצאה ירידה גדולה משמעותית בגודל הפגם האפתילאלי מזו שנמצאה בקבוצה שקיבלה טיפול בסרום עצמי, בזמן של 7 ימים, 14 ימים ו-21 ימים (p<0.05).
 
בנוסף, בקבוצה שטופלה בסרום מחבל הטבור נמצאו יותר חולים שהגיעה להשלמה מלאה של האפיתל מאשר בקבוצה שקיבלה טיפול אוטולוגי (18 מתוך 31 לעומת 11 מתוך 29).
 
שני הטיפולים נסבלו באופן שווה על-ידי הנבדקים ולא דווח על כל תופעות לוואי או אי-נוחות באף אחד מהנבדקים בשתי הקבוצות.
 
החוקר מסכם כי משום שדם חבל הטבור עשוי להכיל קוקטייל חזק של פקטורי גדילה שונים שהופרשו על-ידי תאי השליה, יש לו פוטנציאל לעודד ריפוי במגוון הפרעות שונות של הקרנית.

Br J Ophthalmol 2003;87:1312-1316.

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<