חדשות

הפרעות אכילה מעלות את הסיכון לסיבוכי הריון (Am J Obstet Gynecol)

12/04/2014

 

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

בנשים עם היסטוריה של הפרעות אכילה סיכון מוגבר למגוון סיבוכי היריון, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מפינלנד, שפורסמו במהלך חודש אפריל בכתב העת American Journal of Obstetrics and Gynecology. עם זאת, מרבית הנשים לא פיתחו בעיות במהלך ההיריון או הלידה.

 

לדברי החוקרים, הפרעות אכילה משפיעות על נשים בגיל הפוריות וההתנהגויות האופייניות להפרעות אכילה פוגעות משמעותית במאזן המטבולי וההורמונאלי של הגוף, ואלו עשויות להשפיע על מהלך ההיריון והלידה. במסגרת המחקר הם ביקשו לבחון אם בנשים עם היסטוריה של הפרעות אכלה קיים סיכון מוגבר לסיבוכי היריון ולידה.

 

החוקרים אספו נתונים מרשומות רפואיות אודות כ-2,250 נשים שטופלו להפרעות אכילה בבית חולים בהלסינקי בין השנים 1995-2010. באופן ספציפי, הם בחנו את הנתונים אודות כל ההריונות ממועד הטיפול והלאה, וכל סיבוך שעשוי היה להופיע סביב הלידה.

 

מהממצאים עולה כי עד שנת 2010, נשים עם אנורקסיה נרבוזה ילדו 302 תינוקות, נשים עם בולימיה נרבוזה ילדו 724 תינוקות ונשים עם הפרעת אכילה מופרזת ילדו 52 תינוקות. הם ערכו השוואה של הנתונים בין נשים אלו ובין הנתונים אודות כ-3,640 ביקורות שילדו 6,319 תינוקות במהלך המחקר.

 

מרבית סיבוכי ההיריון אירעו בתדירות זהה בכל הקבוצות, אך היו מספר חריגים. לדוגמא, בנשים עם אנורקסיה נרבוזה תועד סיכוי גדול יותר להתפתחות אנמיה, וכן תוארה שכיחות גבוהה יותר של לידת תינוק בעל משקל לידה נמוך ולידה מוקדמת מאוד.  בנשים עם בולימיה נרבוזה תועדה שכיחות גבוהה יותר של לידת תינוקות שנדרשו להחייאה או עם מדד אפגר נמוך. בנשים עם הפרעת אכילה מופרזת תועדה שכיחות גבוהה יותר של לחץ דם גבוה במהלך ההריונות ולידת תינוקות גדולים.

 

החוקרים מצאו עוד כי בנשים עם אנורקסיה נרבוזה ובנשים עם הפרעת אכילה מופרזת הסיכוי לתמותת עובר או יילוד היה גדול יותר

 

לאור ממצאי המחקר, החוקרים ממליצים ניטור הדוק יותר במהלך ההיריון אחר נשים עם היסטוריה של הפרעות אכילה.

 

Am J Obstet Gynecol 2014

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<