הודעות אירגונים

שר המדע אקוניס העניק את פרס אונסק''ו-לוריאל ל-2 מדעניות ישראליות: ''אין שום סיבה שכלת פרס נובל הבאה לא תבוא מישראל''

09/01/2016

שר המדע אופיר אקוניס העניק ביום ה' את פרס אונסק"ו-לוריאל למען נשים במדע ל-2 המדעניות הישראליות ענת ארזי, דוקטור לנוירוביולוגיה ממכון וייצמן למדע ולרעיה סורקין, דוקטור לכימיה ממכון וייצמן למדע, על מחקרן בתחום המדעים. המדעניות זכו במענק על סך 50,000 ₪

מנכ"ל לוריאל ישראל אלי שגיב: נמשיך לפעול לקידום ועידוד נשים למצוינות בישראל

פרס אונסק"ו-לוריאל למען נשים במדע הוענק ביום חמישי על ידי שר המדע אופיר אקוניס ל-2 המדעניות הישראליות ד"ר ענת ארזי וד"ר רעיה סורקין, שתיהן ממכון וייצמן למדע. השתיים זכו כל אחת במענק על סך 50,000 ₪. הטקס השנתי להענקת פרסי אונסק"ו-לוריאל למען נשים במדע נערך בהשתתפות גד פרופר, יו"ר לוריאל ישראל ואלי שגיב, מנכ"ל לוריאל ישראל.

הוועד הישראלי לאונסק"ו-לוריאל ישראל משתפים פעולה מזה שנים לצורך קידום מדעניות צעירות בישראל, בהמשך לשיתוף פעולה עולמי נרחב בין לוריאל העולמית ואונסק"ו "למען נשים במדע" - L'ORÉAL-UNESCO For Women In Science . שותפות זו, שנוצרה בשנת 1998, נועדה להכיר בתרומתן של מדעניות בולטות לקדמה המדעית ולעודד את שיתופן של נשים במחקר המדעי.

שר המדע אופיר אקוניס בירך את השתיים ואמר: "הזכייה משמחת ומרגשת ומביאה כבוד לכן ולמדינה כולה. מדיניותנו להעצים נשים בתחומי המדע, הטכנולוגיה ומקצועות ההנדסה ואתן כבר מיישמות אתה. אלפי תלמידות וצעירות נושאות עיניהן אליכן, ובהצלחתכן אתן מהוות עבורן דוגמא ומופת. אין שום סיבה שכלת פרס נובל הבאה לא תבוא מישראל".

ד"ר ענת ארזי, דוקטור לנוירוביולוגיה ממכון וייצמן למדע, זכתה במלגה על מחקרה הבוחן את המנגנונים המוחיים בבסיס עיבוד ואינטגרציה של מידע במצבי הכרה שונים, כגון שינה והרדמה, ובקרב חולים עם הפרעות הכרה. הבנת מנגנונים מוחיים אלו עשויה לסייע באבחון נכון ובטיפול הולם של אנשים הנמצאים במצב וגטטיבי (צמח). ד"ר ארזי החלה באחרונה את עבודתה על מחקר זה באוניברסיטת קיימברידג'.

ד"ר רעיה סורקין, דוקטור לכימיה ממכון וייצמן למדע, זכתה במלגה על מחקרה הבוחן את התכונות המכאניות של בועיות באמצעותן מתקשרים הפרזיטים הגורמים למחלת המלריה. הבנת הקשר בין התכונות המכאניות של הבועיות לבין יכולתן להעביר את המידע שבתוכן עשויה לסייע להבנת תהליך התפשטות המחלה וכן לפיתוח טיפולים עבורה. ד"ר סורקין החלה באחרונה את עבודתה על מחקר זה באוניברסיטה VU באמסטרדם.

חבר השופטות הישראלי שבחר את המועמדות הישראליות לתמיכה במחקר ולהכרה בינלאומית, מורכב ממדעניות ישראליות בכירות ובעלות שם עולמי: יו"ר חבר השופטים היא פרופ' נורית ירמיה המדענית הראשית במשרד המדע ויו"ר המועצה לקידום נשים במדע. חבר השופטות מורכב מפרופ' עדה יונת, כלת פרס "נובל" ופרס ישראל, מכון ויצמן; פרופ' רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון; פרופ' חגית ירון-מסר, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה ופרופ' אפרת לוי-להד, ראש המחלקה

לדברי מנכ"ל לוריאל ישראל אלי שגיב: "פרויקט אונסקו-לוריאל "למען נשים במדע" הוא מרכיב מרכזי בתוך מדיניות האחריות התאגידית חברתית של לוריאל ישראל. הסיבה שהחלטנו לתרום ולתמוך במדעניות הצעירות אינה רק מכיוון שמחקר מדעי הינו חלק מה- D.N.A של לוריאל, אלא גם בעיקר מפני שיש צורך אמיתי בקידום נשים במדע. זה ברור לכולנו שהעולם צריך מדע, והמדע צריך נשים, אבל עדיין בכל העולם וגם בישראל ישנו ייצוג חסר מובהק של נשים במדע. אני שמח שלוריאל בשיתוף אונסקו יכולים לסייע ולו במעט בשינוי מציאות זו ובקידום ועידוד חוקרות ישראליות צעירות למצוינות מדעית."

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<