חדשות

טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי מומלץ בהנחיות החדשות לטיפול בסרטן שחלות (J Clin Oncol)

09/08/2016

 

טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי כעת הינו הטיפול המומלץ בנשים עם סרטן שחלות מתקדם וממאירויות נלוות, במידה ולא צפוי כי ניתוח ציטו-רדוקטיבי ראשוני יפחית את נטל המחלה להיקף קטן מסנטימטר בודד. עוד מדובר בחלופה לניתוח בנשים עם מחלה נתיחה, המעדיפות גישה ניאו-אדג'וונטית, כאשר טיפול כימותרפי אינו-נחות בהשוואה לניתוח במונחים של הישרדות ללא-התקדמות או הישרדות כוללת.

 

הטיפול הסטנדרטי לסרטן שחלות אפיתליאלי פולשני בשלב IIIC או IV, סרטן חצוצרות, או ממאירות פריטונאלית ראשונית הינו ניתוח ציטו-רדוקטיבי ראשוני עם טיפול כימותרפי לאחריו. ניתוח ראשוני עדיין עדיף על טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי בנשים בהן סבירות גבוהה כי הניתוח יוביל למחלה קטנה מסנטימטר יחיד. עם זאת, רופאים יכולים להציע טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי או ניתוח ציטו-רדוקטיבי לנשים עם מחלה נתיחה גם אם אינן כשירות דיו לעבור ניתוח, שכן מחקרים מצאו כי הטיפול הניאו-אדג'וונטי אינו נחות בהשוואה לניתוח, הן במונחים של הישרדות ללא-התקדמות והן במונחים של הישרדות כוללת.

 

טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי הינו גם הטיפול המועדף לנשים בסיכון בתר-ניתוחי גבוה או בנשים עם סבירות נמוכה להיקף מחלה של פחות מ-1 סנטימטר. בדומה, טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי יומלץ על-פני ניתוח בנשים בהם לא סביר כי ניתוח יוביל להקטנת מחלה אל מתחת לסנטימטר, גם אם הן כשירות לניתוח.

 

כותבי ההנחיות מציינים כי היתרון העיקרי של טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי נובע מכך שמלווה בשיעורי תחלואה ותמותה נמוכים יותר בהשוואה לניתוח, אם כי ניתוח עשוי להוביל להישרדות כוללת טובה יותר בחולים נבחרים.

 

לפני טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי נדרש אישור היסטולוגי לממאירות פולשנית של השחלות, חצוצרות או פריטונאום. במידה ולא ניתן להשלים ביופסיה, על האונקולוג להשלים הערכה ציטולוגית. ביחד עם עדות לעליה ביחס CA-125:CEA של מעל 25, ההערכה תאשר אבחנה ראשונית ותשלול נוכחות ממאירות לא-גניקולוגית.

 

המשטר המועדף לנשים תחת טיפול כימותרפי ניאו-אדג'וונטי הוא משלב מבוסס Platinum/Taxane, אם כי ניתן לשקול משטר חליפי מבוסס-פלטינום על-בסיס פרטני.

 

בנשים עם מחלה מתקדמת תחת טיפול ניאו-אדג'וונטי פרוגנוזה גרועה והאפשרות במקרים אלו כוללות משטר כימותרפי חליפי, הפניה לטיפול במסגרת מחקר קליני, או טיפול בחולה נוטה למות. לא מומלץ ניתוח במקרים אלו אלא אם יש מקום כטיפול פליאטיבי.

 

J Clin Oncol. Published online August 8, 2016

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<