מאמרי מערכת

פונדקאות בישראל ובחו''ל, מאמר אורח מאת מינה יולזרי ועדה אטיאס

06/06/2017

 

יותר מ- 1,000 זוגות פנו לבצע הליכי פונדקאות בישראל עד כה, ורבים אחרים בחרו לעשות את ההליך בחו"ל. פונדקאות היא הפתרון היחיד לזוגות ולבודדים, אשר מעוניינים להביא לעולם ילד ביולוגי משלהם, אך אינם מסוגלים לעשות זאת בעצמם. חלק מהנשים שנעזרות בפונדקאית סובלות מעקרות שאינה מצריכה טיפול ואינה משנה אורחות חיים, אולם במקרים אחרים, מדובר בנשים אשר אינן מצליחות להיכנס להריון או לשאת הריון עקב מחלת רקע. נשים אלה נמצאות במצב רגשי מורכב מאוד, הן בגלל מחלתן והן בגלל החשש שמא לא יזכו להביא ילד ביולוגי לעולם. אין לנו ספק כי מטופלות רבות יהיו אסירות תודה, אם הרופא האישי שלהן יהיה בעל ידע ויכולת הכוונה בתחום הפונדקאות. מניסיוננו, במקרים רבים, ברגע שנשים אלה הבינו שיש בידיהן אפשרות להביא ילד ביולוגי לעולם בעזרת פונדקאית, הן חשו הקלה גדולה שסייעה להן בהתמודדותן הנפשית עם מחלתן. מאמר זה ירחיב אודות תחום הפונדקאות והאפשרויות הקיימות עבור זוגות ישראלים בארץ ובעולם. כמו כן, נציע תובנות ועצות לגבי חלקו של הצוות הרפואי בתהליך.

 

התהליך בארץ

 

חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד) משנת 1996 קובע את התנאים לפונדקאות בישראל. על פי החוק, רק זוגות הטרוסקסואלים, זוגות נשואים וזוגות בעלי הסכם של חיים משותפים יכולים לפנות לשירותי פונדקאות בישראל.

 

כדי לעבור הליך פונדקאות בישראל, הזוג המיועד צריך לקבל את אישורה של "הוועדה לנשיאת עוברים" של משרד הבריאות, שבוחנת את בקשתם של הזוג לפי קריטריונים רפואיים וקובעת האם הם זכאים להתחיל את התהליך. בשלב זה, ישנה חשיבות גדולה לחוות הדעת שמעניק הרופא, הקובעת כי הסיכוי לקליטת היריון ו/או היכולת לשאת היריון אצל האם המיועדת הוא קטן ובמקרים בהם האם המיועדת סובלת ממחלה, כי הריון עלול להביא להחמרה במצבה הבריאותי או לגרום לה לסכנת חיים. במקרים כאלו, ההמלצה הרפואית היא לעבור לפונדקאות, שם יש סיכוי  להצלחת התהליך ללא סיכון לבריאותה של האם המיועדת. עם קבלת אישור הוועדה, יכול הזוג המיועד לחפש פונדקאית באופן עצמאי או לפנות לאחד ממרכזי הפונדקאות הקיימים בישראל, שיסייע לו לאתר פונדקאית מתאימה וילווה אותו לאורך כל הדרך. ביצוע הליך פונדקאות ללא קבלת אישור הוועדה אינו חוקי בישראל.

 

זמן ההמתנה הממוצע בישראל עד למציאת פונדקאית הוא כחצי שנה והוא מתקצר משמעותית אם הפנייה נעשית דרך מרכז לפונדקאות. המרכז עורך מפגש היכרות בין הפונדקאית לזוג המיועד ובמידה והצדדים מסכימים להמשיך בתהליך, הם מופנים לעורך דין המומחה לנושא, אשר מנסח הסכם משפטי המוגש לוועדה לנשיאת עוברים עם כל האישורים הרפואיים. הפונדקאית מזומנת לראיון בוועדה ואם היא נמצאה מתאימה, חותמים בני הזוג והפונדקאית על הסכם ההתקשרות בפני הוועדה והם יכולים להתחיל את תהליך הפונדקאות.

 

התהליך הרפואי כולל הפריה חוץ גופית (IVF ), במסגרתה האם המיועדת עוברת בדרך כלל טיפולים הורמונאליים, כדי להגדיל את מספר הביציות שהיא מייצרת או תהליך שאיבת הביציות בשיטת IVM או במחזור טבעי. לאחר מכן, מתבצעת שאיבת ביציות והזרעה באמצעות זרעו של האב המיועד על מנת ליצור עוברים. במידה ויש צורך בכך, יכול הזוג לבצע את ההליך בעזרת תרומת ביצית. כאשר העוברים מוכנים, מתבצעת החזרה של שני עוברים  לרחם הפונדקאית. החוק הישראלי מאפשר לבצע עד שישה ניסיונות הפריה, כאשר כל החזרה כוללת עד שני עוברים בכל פעם. תהליך פונדקאות ממוצע בארץ, מרגע מציאת פונדקאית מתאימה ועד הלידה, אורך בין שנה וחצי לשנתיים. 

 

התהליך בחו"ל

הסיבה העיקרית לכך, שזוגות פונים לביצוע התהליך בחו"ל היא הוזלה משמעותית בעלויות. בישראל, התשלום נע בין 220,000 ל- 260,000 שקלים, בעוד שהעלויות בחו"ל עשויות להגיע לכמעט מחצית מכך. בנוסף לכך, ישנם זוגות שאינם מעוניינים לפגוש או לנהל קשר כלשהוא עם הפונדקאית. הדבר מתאפשר בהליך פונדקאות המתבצע בחו"ל בלבד.

 

בשנים האחרונות, מדינות שהיו יעדי פונדקאות גדולים ומוכרים, כמו הודו, נפאל, מקסיקו ותאילנד, אסרו על קיום ההליך בתחומן. במקומם, הפכה גיאורגיה ליעד חדש ופופולארי לזוגות ישראלים הטרוסקסואלים המעוניינים להביא לעולם ילד באמצעות אם פונדקאית. רמת הרפואה במדינה זו גבוהה ביותר, תהליכי הפונדקאות המתבצעים בתחומה מוסדרים מאוד וניתן להתחיל תהליך כמעט באופן מיידי. סוגיה נוספת וחשובה הוא המעמד החוקי של הליך הפונדקאות במדינה. הוראות חוק הבריאות של גיאורגיה קובעות במפורש, שזרים המתארחים במדינה רשאים להשתמש בשירותיה של אם פונדקאית ושהילוד הוא ילדו החוקי של ההורים המיועדים בלבד.

 

נכון לרגע זה, תהליך פונדקאות שמתבצע בחו"ל אינו מחייב קבלת אישור מ"הוועדה לנשיאת עוברים", אולם התהליך חייב להתבצע בכפוף לחוק המקומי ולנהלי משרד החוץ הישראלי. התהליך מתבצע דרך סוכנויות פונדקאות זרות, אשר מאתרות פונדקאיות מתאימות ומוציאות לפועל את ההליכים הרפואיים. משנמצאה פונדקאית, הזוג המיועד טס כדי לפגוש אותה ולחתום על חוזה. בהמשך עוברת האם המיועדת שאיבת ביציות, כאשר בדרך כלל השאיבה וההפריה מתבצעים בארץ והעוברים נשלחים לחו"ל באמצעות חברת שילוח מיוחדת. "המרכז להורות באמצעות פונדקאות" מקפיד לקחת את העוברים במיכל פרטי ולא נעזר בחברות שילוח. ההורים אינם נדרשים להישאר בחו"ל לאורך הטיפולים והקשר עם הפונדקאית נשמר באמצעות הקליניקה אשר אחראית על מעקב ההיריון.

 

מידת המומחיות הנדרשת כדי להשלים תהליך בחו"ל בהצלחה היא גבוהה מאוד ולכן כדאי לעשות זאת באמצעות מרכז ישראלי המתמחה בפונדקאות בחו"ל ואשר יש לו את הצוות  המקצועי המיומן והמנוסה בכך. זוג המעוניין בכך, יכול לבצע תהליך פונדקאות בחו"ל באופן עצמאי, אך הדבר אינו מומלץ. מדובר בתהליך סבוך, המערב חוקים ובירוקרטיה של שתי מדינות שונות. זוגות שפועלים על דעת עצמם, עלולים להיות נתונים תחת השפעתם הרעה של סוכנויות זרות שמכופפות או עוקפות נהלים ולהסתבך במצבים קשים שעשויים לפגום בתהליך עצמו או להקשות עליהם להכניס את הילד לארץ.

 

בהתאם לדרישת מדינת ישראל, חייב האב המיועד והאם המיועדת (במידה והיא האם הביולוגית) לעבור בדיקת רקמות לצורך זיהוי הקשר הגנטי לפני שיוכלו לקבל אזרחות עבור הילד ולהכניס אותו לישראל. לקראת הלידה, הזוג נוסע לחו"ל. האם המיועדת יכולה לבחור להיות נוכחת בלידה והיא מקבלת את התינוק לזרועותיה מיד לאחריה. דגימת רוק נלקחת מהתינוק, נשלחת לישראל כדי לאמת את הזיקה הגנטית בין האב ו/או האם הביולוגית ותוצאותיה מתקבלות עד חודש לאחר לקיחת הדגימה עצמה. במשך זמן זה ממתין הזוג עם הרך הנולד בחו"ל. לאחר מכן, מוציאה הקונסוליה הישראלית אשרת מעבר לתינוק וההורים יכולים לחזור עמו לישראל. מכאן ואילך, ההורים זכאים לקבל את כל הזכויות ששמורות לכל זוג ישראלי שהפכו להורים.  

 

ההיבט הרפואי

הסיכונים בתהליך הפונדקאות הם אותם הסיכונים שקיימים בכל היריון: לידה מוקדמת, לחץ דם גבוה, סכרת ומחלות אחרות שעלולות להתפרץ כתוצאה מהיריון. בנוסף, הליך שאיבת הביציות שעוברת האם המיועדת טומן בחובו סיכון רפואי משלו.

למרות הסיכונים, במקרים רבים מדובר בתהליכים מצילי חיים. הכוונה של הצוות הרפואי בנושא פריון יכולה לחזק את נחישותן בהתמודדות עם המחלה ולשפר את בריאותן בזמן הטיפולים ולמנוע מהן לקחת סיכון מיותר, לשאת הריון בעצמן ועל ידי כך להחמיר את הבעיה הרפואית ממנה הן סובלות. 

בנוסף, לאחרונה מתרבים המקרים בהם טיפולי פוריות גורמים לנזק בלתי הפיך לנשים המעוניינות להרות וחלקם מסתיימים אפילו במותה של המטופלת. למרות זאת, בגלל סיבות שונות, נשים רבות מתקשות לשים סוף לטיפולים הללו. כאן נודעת חשיבות רבה לתפקידו של הרופא המקצועי, כגורם שיכול להפנות את תשומת לבן של המטופלות להליכים חלופיים, כגון פונדקאות ואפילו פונדקאות עם תרומת ביצית. המלצה שכזו מצד הצוות הרפואי, לצד מתן מידע מעשי על תהליך הפונדקאות, עשויים למנוע מהמטופלות טיפולים מיותרים ומפחי נפש רבים.

מעבר להיבט הרפואי הכללי, ישנם רופאים הממלאים תפקיד מפתח בתהליך הפונדקאות עצמו. חוות הדעת הרפואית שמוגשת ל"וועדה לנשיאת עוברים" היא במקרים רבים אבן הבוחן לקבלת אישור לביצוע תהליך פונדקאות בארץ. מסמך זה נכתב על ידי רופא מומחה לפריון, מיילדות וגניקולוגיה ו/או רופא מומחה במחלת הרקע ממנה סובלת האישה (מחלות הקשורות בנפרולוגיה, המטולוגיה, אונקולוגיה קרדיולוגיה וכו') וצריכה לכלול את כל ההיסטוריה הרפואית הרלוונטית של האם המיועדת, כולל התייחסות למצבה הרפואי היום והטיפול התרופתי שהיא נוטלת. מעבר לכך, חשוב מאוד לכלול בו המלצה שלא לשאת הריון בשל סיכון לבריאותה של האישה ו/או המלצה חד משמעית לסיים את טיפולי הפוריות ולעבור לטיפולי פונדקאות. על חוות הדעת לשקף מצב, שבו האישה המטופלת אינה מסוגלת להרות ו/או לשאת היריון בעצמה או מבלי לסכן את חייה, אולם מאידך מדובר באישה במצב בריאותי שמאפשר מתן טיפול הורמונאלי ו/או שאיבת ביציות במחזור טבעי לצורך הליכי פונדקאות.

בנוסף לכך, גם שיתוף פעולה בין רופא הפריון, הרופא המומחה המטפל במחלת הרקע של האישה והמרכז המלווה את תהליך הפונדקאות, יכול להועיל מאוד להורים המיועדים. במהלך התהליך,  נמצאת לעיתים האם המיועדת במצב רגיש, כאשר למחלת הרקע שלה מתווספים טיפולים נוספים שעשויים להשפיע על מצבה הבריאותי. דוגמא לכך הוא מתן טיפול ההורמונאלי, שמטרתו לסייע למטופלת לייצר ביציות שיישאבו לצורך הכנת עוברים ולעיתים יש לו השפעות פיזיות לא פשוטות. באופן טבעי, כל גורם המעורב בתהליך הפונדקאות, רפואי או אחר, יראה סוגיה שכזו באופן שונה, כפועל יוצא מהגדרת התפקיד שלו. מכאן, שרק שיתוף פעולה מצדם של כל אנשי המקצוע שהם צד לתהליך, יאפשרו קבלת החלטות בצורה מיטבית. שמירה על ערוצי קשר פתוחים להתייעצות ולהעברת מידע רלוונטי בין הרופאים עצמם ובינם לבין המרכז לפונדקאות, יבטיחו מתן פתרונות מלאים וכוללים לאם המיועדת, בהתאם למגבלות הרפואיות ובצורה שלוקחת בחשבון גם את הרצונות והצרכים הרגשיים שלה. 

פונדקאות הוא תהליך ארוך, הדורש כוחות נפשיים והיערכות כלכלית לא פשוטה, אך עבור זוגות רבים, זוהי התקווה היחידה לילד משלהם. רופאים שיאמצו פרספקטיבה רחבה ויתחשבו במגבלות ובמאפיינים הייחודיים של תהליך הפונדקאות, יכולים להקל על ההורים המיועדים ולסייע להצלחתו באופן משמעותי ביותר. בהקשר זה חשוב מאוד שיתוף הפעולה עם המרכז שמלווה את הליך הפונדקאות, כגוף שברשותו הידע המקצועי שיכול לסייע בקבלת החלטות בנוגע למהלך הטיפול, באופן שיתחשב בצרכים הייחודיים של הזוגות הנמצאים בעיצומו.

"המרכז להורות באמצעות פונדקאות", הינו המרכז הוותיק ביותר בישראל, הפועל החל משנת 1996, עם כניסת חוק הפונדקאות לתוקף.  מנהלות המרכז, עדה אטיאס ומינה יולזרי, הן עובדות סוציאליות, בעלות תואר שני עם התמחות בטיפול זוגי ומשפחתי. ניסיונן הרב בתחום הפונדקאות, לצד ניסיונן והכשרתן כעובדות סוציאליות, מאפשרים להן לסייע בהצלחה רבה לנשים אשר אינן מצליחות להיכנס להריון או לשאת הריון, בין השאר בגלל מחלתן.

השירות שמעניק המרכז להורות באמצעות פונדקאות לזוגות כולל, בין השאר, איתור פונדקאית, הכנת מסמכים לוועדה לאישור נשיאת עוברים, הכנת דו"ח פסיכוסוציאלי אודות הפונדקאית, ליווי משפטי, ליווי פיזי ורגשי בתהליכי פונדקאות בישראל ובחו"ל ועוד. "המרכז להורות באמצעות פונדקאות" מלווה תהליכי פונדקאות בישראל ובחו"ל שנים רבות ומקיים קשרי עבודה ענפים עם קליניקות מובילות בגיאורגיה. הגופים איתם עובד המרכז בחו"ל הם גופים מורשים והרופאים המשתתפים בתהליך הם המומחים הבולטים בתחומם במדינה המארחת ובמדינת בישראל. מאז הקמתו, סייע המרכז לזוגות רבים שלא יכלו להרות באופן טבעי, להפוך להורים לילדים ביולוגיים וליווה מעל 900 תהליכי פונדקאות בארץ ובחו"ל. http://www.pundekaut.com/    

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<