חדשות

דחיית רחצה של היילוד עשויה לשפר את שיעורי ההנקה (J Obstet Gynecol Neonatal Nurs)

26/01/2019

 

דחיית רחצה של יילודים למשך לפחות 12 שעות לאחר הלידה מלווה בעליה משמעותית בשיעורי הנקה בלבד בזמן השהות בבית החולים ובשיעור האימהות המתכננות להניק את ילדיהן לאחר השחרור, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך חודש ינואר בכתב העת Journal of Obstetric, Gynecologic & Neonatal Nursing.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון אם דחיית רחצת התינוק מעלה את שיעורי הנקת יילודים בבית החולים ומשפיעה על התכניות של האימהות להניק לאחר השחרור מבית החולים. לצורך כך, החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי, שכלל 996 זוגות של אימהות ויילודים בריאים. הם מסבירים כי במרכז הרפואי שלהם, נהוג לרחוץ את היילוד בתוך שעתיים מהלידה ושיעורי ההנקה באשפוז הם נמוכים.  ההתערבות כללה דחיית הרחצה לאחר לפחות 12 שעות מהלידה.

 

מבין 996 זוגות אם-יילוד, 448 זוגות היו טרם ההתערבות ו-548 היו לאחר ההתערבות שכללה דחיית מועד הרחצה של יילודים. החוקרים לא מצאו הבדלים בין הקבוצות במאפייני האימהות או היילודים.

 

חציון הזמן מהלידה ועד לרחצה ראשונה לפני ואחרי ההתערבות עמד על 1.9 שעות ו-17.9 שעות, בהתאמה. שיעורי הנקה בלבד במהלך האשפוז עלו מ-59.8% לפני ההתערבות ל-68.2% לאחר ההתערבות (P=0.006). מניתוח רב-משתני עלה כי שיעורי הנקה בלבד במהלך האשפוז עלו בקרב כלל הזוגות לאחר ההתערבות (יחס סיכויים של 1.49) ובקרב אלו שילדו בלידה נרתיקית לעומת ניתוח קיסרי (יחס סיכויים של 1.60). בנוסף, שיעור הנשים שתכננו להמשיך להניק, בין אם באופן בלעדי או בשילוב עם פורמולות, היה גבוה יותר לאחר ההתערבות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי דחיית מועד הרחצה של היילוד לאחר הלידה לווה בעליה בשיעורי הנקה בלבד של יילודים במהלך האשפוז ובעליה בשיעור הנשים המתכננות להניק את ילדיהן לאחר השחרור מבית החולים.

 

J Obstet Gynecol Neonatal Nurs. Published online January 21, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<