חדשות

מה בין הרכב החיידקים במערכת העיכול ובין דיכאון? (Nat Microbiol)

12/02/2019

 

בפעם הראשונה, מחקר מבוסס-אוכלוסיה הדגים קשר בין הרכב החיידקים במערכת העיכול ובין הבריאות הנפשית, ממצאים המספקים את התמיכה המשמעותית ביותר עד כה להשפעה של המיקרוביום על מצב הרוח.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 1,054 משתתפים בפרויקט FGFP (Flemish Gut Flora Project) וזיהו שתי קבוצות חיידקים – Coprococcus ו-Dialister – אשר היו חסרות באופן עקבי באלו עם אבחנה של דיכאון, ללא תלות בטיפול נוגד-דיכאון.

 

הם אישרו את התוצאות במדגם בלתי-תלוי של 1,063 משתתפים ממדגם Dutch LifeLines DEEP ובקבוצה של חולים עם הפרעת דיכאון מג'ורי עמיד לטיפול.

 

מהנתונים עלה עוד כי חיידקי Faecalibacterium ו-Coprococcus נקשרו באופן עקבי עם מדדי איכות חיים גבוהים יותר. שני החיידקים מייצרים בוטיראט, חומצת שומן קצרת-שרשרת המפחיתה דלקת במעי ובעבר שניהם היו חסרים בחולים עם מחלת מעי דלקתית ודיכאון.

 

החוקרים השלימו ניתוח של הממצאים ויצרו קטלוג ראשון של חיידקים במערכת העיכול של בני אדם להם פעילות אפשרית על תאי עצב. חלק מהחיידקים הינם בעלי מגוון רחב של תפקודים. לדוגמא, היכולת של מיקרו-אורגניזם לייצר 3,4-Dihydroxyphenylacetic Acid, מטבוליט של דופמין, נקשרה עם איכות חיים נפשית טובה יותר.

 

החוקרים כותבים כי התפיסה לפיה מטבוליטים של המיקרוביום עשויים לבוא באינטראקציה עם המוח, ולכן עם ההתנהגות והרגשות, היא מרתקת, אך התקשורת בין המיקרוביום מהוח נבחנה במודלי בעלי-חיים, עם מחסור במחקרים בבני אדם. במחקר הנוכחי ברמת האוכלוסיה הם זיהו מספר קבוצות של חיידקים שנקשרו עם דיכאון ומדדי איכות חיים בבני אדם.

 

Nat Microbiol. Published online February 4, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<