חדשות

האם המוח של נשים צעיר יותר מזה של גברים? (PNAS)

12/02/2019

 

הבדלים מגדריים עשויים להשפיע על המורפולוגיה והפיזיולוגיה של המוח בתקופת ההתפתחות והזקנה. מנתונים חדשים, שפורסמו בכתב העת PNAS מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, בו נבחנו ההבדלים המגדריים בבדיקות PET (Positron Emission Tomography) של המוח לאורך החיים הבוגרים. מהנתונים עלה כי במונחים של מטבוליזם של המוח, המוח של נשים בוגרות בממוצע במספר שנים, בהשוואה למוח של גברים.

 

החוקרים מסבירים כי בדיקות PET משמשות להערכת מדדי מטבוליזם מרכזיים במוח, כולל גליקוליזה אירובית. במידה והמוח של נשים באמת צעיר יותר מזה של גברים, אזי מוחות אלו יהיו צעירים יותר באלגוריתם ממוחשב שהוכן על-בסיס מוחות גברים בלבד.

 

כאשר תוכנת המחשב בחנו את הנתונים המטבוליים, הגיל המטבולי הממוצע של המוח (פחות הגיל בפועל) היה בממוצע 3.8 שנים צעיר יותר בנשים, בהשוואה לגברים (108 נשים ו-76 גברים, p<0.010).

 

לאישור כי ההבדלים הללו בגיל המטבולי של המוח של גברים ונשים לא היו ספציפיים לנתוני האימון אודות גברים, החוקרים אימנו את האלגוריתם גם על-בסיס נתוני נשים בלבד ומצאו כי היל המטבולי המצופה של המוח בגברים היה מבוגר ב-2.4 שנים, בהשוואה לנשים. מנקודת מבט מטבולית, המוחות של נשים היו צעירים יותר מאלו של גברים, גם בקרב המשתתפים הצעירים ביותר במחקר, אשר היו בשנות העשרים לחייהם.

 

בהשוואה למשתתפים תואמים בגיל, ללא-עמילואיד, באלו עם עדות לעמיל ואיד אך ללא-תסמינים לא תועד הבדל מובהק סטטיסטית בגיל המטבולי של המוח.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי הממצאים עולים בקנה אחד עם נתונים קודמים שהציעו כי בנשים אובדן קטן יותר של זרימת דם מוחית לאחר גיל ההתבגרות, עם גליקוליזה מוחית נרחבת יותר ואובדן קטן יותר של ביטוי גנים הקשורים בייצור חלבונים במהלך הזקנה.

 

PNAS 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<