חדשות

האם להרכב החיידקים במערכת הרבייה השפעה על הסיכון ללידה מוקדמת? (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACOG)

04/05/2019

 

חיידקים מסוימים במערכת הרבייה הנקבית עשויים לתרום להופעת צירים מוקדמים ולשמש כמנבא מרכזי של לידה מוקדמת, כך מדווחים חוקרים לאחר עשור של מחקרים שבחנו את הרכב החיידקי בנרתיק ובצוואר הרחם.

 

החוקרים מדגישים כי הם לא טוענים כי הרכב המיקרוביום בנרתיק הוא הגורם לכל מקרה של לידה מוקדמת, אך מצאו כי חלק מהמיקרובים עשויים להיות מלווים בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת.

 

במחקר שכלל 2,000 נשים הרות מצאו החוקרים כי שבעה זני חיידקים, כולל Lactobacillus iners, תרמו משמעותית ללידה מוקדמת – לפני 37 שבועות היריון – והסיכון היה אף גבוה יותר בנשים שחורות.

 

עם, זאת, החוקרים מצאו עוד כי בנשים עם רמות גבוהות של Beta-Defensin 2 במיקרוביום של הנרתיק הייתה הגנה מסוימת מפני לידה מוקדמת ספונטאנית. הם מסבירים כי Beta-Defensin שייך למערכת החיסון התורשתית ועשוי לפצות על נוכחות מיקרובים הקשורים בסיכון מוגבר ללידה מוקדמת.

 

עם זאת, עדיין לא ברור כיצד התערבויות שונות עשויות לסייע במניעת לידה מוקדמת והחוקרים מתכננים להשלים מחקרים נוספים בכיוון זה.

 

מומחים מבקשים להימנע מדיונים בנושא פרוביוטיקה בשלב זה ומאמינים כי ישנן גישות טובות יותר, גישות מדויקות יותר, עם מתן התוספים הנכונים לנרתיק, אשר בסופו של דבר יהיו היעילות ביותר. עם זאת, הם קוראים להמתין לתוצאות מחקרים נוספים בנושא.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-ACOG

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<