חדשות

השוואה בין גישות שונות לבדיקות סקר לסרטן צוואר הרחם (JAMA Intern Med)

16/05/2019

 

ישנן גישות שונות לבדיקות סקר לסרטן צוואר הרחם המומלצות כיום בארצות הברית, אך אין גישת סקירה אחת העדיפה על-פני האחרות. צמד מאמרים שפורסמו בכתב העת JAMA Internal Medicine צפוי לסייע בשיפור יעילות בדיקות סקר לסרטן צוואר הרחם.

 

במחקר הראשון, חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה בחנו את איכות החיים והתוצאות הכלכליות על-רקע 12 גישות ע"י מדידת העדפות הסקירה בקרב קבוצה מגוונת של 451 נשים ושילוב הנתונים בניתוח עלות-תועלת.

 

על-בסיס הממצאים הם קבעו כי בדיקה ציטולוגית (משטח Pap) כל שלוש שנים בנשים בגילאי 21-29 שנים, עם המשך בדיקה ציטולוגית כל שלוש שנים או בדיקה בעלות נמוכה ל-hrHPV (High-Risk Human Papillomavirus) כל חמש שנים מהווים גישה סבירה, המאזנת בין התועלת, הנזקים והעלויות.

 

הגישה בעלת העלות הנמוכה ביותר כללה בדיקה ציטולוגית כל שלוש שנים בנשים בגילאי 21-65 שנים, כאשר בדיקת HPV שימשה למיון התוצאות הציטולוגיות הנפוצות של ASC-US (Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance).

 

החוקרים מסבירים כי ניתן להשיג תועלת בריאותית גדולה יותר בעלות סבירה מאוד דרך בדיקת סקר עם אחת מבין הגישות הותיקות ביותר – בדיקה ציטולוגית כל שלוש שנים עם בדיקה חוזרת לאחר שנה אחת במקרים של ASC-US.

 

לבדיקה משולבת (ציטולוגיה עם hrHPV) ובדיקת hrHPV בלבד הייתה תועלת בריאותית קטנה יותר, בעלות גדולה יותר.

 

מאחר ובדיקות סקר לסרטן צוואר הרחם מתחילות בשלב מוקדם ומסתיימות בגיל מבוגר, לא מפתיע לגלות כי בדיקת סקר בעלות הנמוכה והסגוליות הגבוהה ביותר הינה הגישה הכי משתלמת מבחינת עלות-תועלת.

 

 

במחקר השני התמקדו חוקרים בגישות יעילות למיון נשים חיוביות ל-HPV לבדיקות סקר לסרטן צוואר הרחם. החוקרים בחנו את תוצאות צביעה משולבת ל-p16/Ki-67 וגנוטיפ HPV16/18 למיון נשים בגילאי 30 שנים ומעלה עם תוצאה חיובית בבדיקת סקר ל-HPV.

 

מהנתונים עלה כי מיון נשים עם עדות ל-HPV על-בסיס צביעה משולבת סיפקה מידע רב יותר ממיון על-בסיס תוצאה ציטולוגית בלבד, עם דמיון בזיהוי המיידי של נגעים טרום-ממאירים וירידה משמעותית בשיעור ההפניות לבדיקות קולפוסקופיה.

 

ממצאים אלו מעידים כי צביעה משולבת עשויה לשמש כתחליף לבדיקה ציטולוגית כגישה לסיווג תוצאות בדיקת סקר ל-HPV וכי ניתן להגדיל את מרווחי בדיקות חוזרות של נשים שליליות ל-HPV16/18 עם צביעה משולבת שלילית לשלוש שנים.

 

JAMA Intern Med. Published online May 13, 2019.

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<