חדשות

תוצאות מאכזבות לטיפול בטסטוסטרון לאנורקסיה (J Clin Endocrinol Metab)

01/07/2019

 

טיפול במינון נמוך של טסטוסטרון אינו מוביל לשיפור ממושך בדיכאון, חרדה, או הפרעות אכילה בנשים עם אנורקסיה נרבוזה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש יוני בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אנורקסיה נרבוזה הינה מחלה פסיכיאטרית הכרוכה בתחלואה משמעותית. בעבר הם מצאו כי חסר אנדרוגנים יחסי בנשים עם אנורקסיה נרבוזה מלווה בחומרה רבה יותר של תסמיני דיכאון וחרדה. במסגרת המחקר השוו החוקרים את תוצאות טיפול במדבקת טסטוסטרון אל מול מדבקת פלסבו ב-90 נשים מבוגרות עם אנורקסיה נרבוזה ורמות טסטוסטרון חופשי מתחת לחציון.

 

לאחר ארבעה שבועות זוהתה מגמה של ירידה גדולה יותר במדדי דיכאון בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הפלסבו, אך לאחר 24 שבועות הירידה במדדי דיכאון וחרדה הייתה דומה בשתי הקבוצות. לא היו הבדלים משמעותיים במדדי הפרעות אכילה בין שתי הקבוצות.

 

למרות שטסטוסטרון היה בטוח לשימוש ונסבל היטב, הטיפול לווה בעליה קטנה יותר במשקל הגוף, בהשוואה לפלסבו (מדד מסת הגוף הממוצע עלה ב-0.0 ק"ג למטר בריבוע בקבוצת ההתערבות וב-0.5 ק"ג למטר בריבוע בקבוצת הפלסבו).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי טיפול בטסטוסטרון במינון נמוך למשך 24 שבועות לווה בירידה קטנה יותר במשקל הגוף, ללא שיפור ממושך בדיכאון, חרדה, או הפרעות אכילה, בנשים עם אנורקסיה נרבוזה.

 

J Clin Endocrinol Metab 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני