חדשות

הערכת הקשר בין צריכה יומית של קפאין ובין הסיכון להתקפי מיגרנה (American Journal of Medicine)

14/08/2019

 

צריכה יומית של שלוש כוסות משקה המכיל קפאין מלווה בסיכון מוגבר להופעת כאבי ראש באותו יום, כך עולה מתוצאות מחקר פרוספקטיבי חדש, אשר התמקד בחולי מיגרנה ופורסם בכתב העת American Journal of Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי ישנן עדויות אנקודטליות רבות אודות ההשפעה של קפאין על הסיכון למיגרנה. חלק מאמינים כי קפאין גורם למיגרנה ואחרים סבורים כי עשוי להקל על התסמינים.

 

במחקר הנוכחי עקבו החוקרים אחר 98 חולים (86 נשים) עם מיגרנה אפיזודית ב-2-15 ימים בחודש. המשתתפים השלימו יומנים לתיעוד אירועי מיגרנה כל בוקר וכל ערב לאורך לפחות שישה שבועות, דיווחו על כמות צריכת משקאות עם קפאין, כולל קפה, תה, סודה ומשקאות אנרגיה. המשתתפים גם מילאו פעמיים ביום דיווח אודות כאבי ראש, כולל הופעה, משך ועצימות התקפי מיגרנה, לצד מידע אודות צריכת תרופות, אלכוהול, פעילות גופנית, תסמיני דיכאון, עקה פסיכולוגית, דפוסי שינה ומחזור חודשי.

 

במהלך ששת שבועות המחקר, תועדו 825 אירועי מיגרנה והמשתתפים דיווחו בממוצע על 8.4 כאבי ראש. כולם דיווחו על צריכה יומית של לפחות משקה אחד המכיל-קפאין. המשתתפים צרכו בממוצע 7.9 משקאות בשבוע, בממוצע של 4.5 ימים בשבוע.

 

הממצאים הצביעו על קשר לא-לינארי מובהק סטטיסטית בין צריכת קפאין ובין הסיכוי למיגרנה באותו יום. בסיכומו של דבר, לא זוהה קשר בין צריכת 1-2 משקאות מכילי-קפאין ובין כאבי ראש באותו יום, אך תועד סיכוי גבוה יותר לכאבי ראש בימים בהם צרכו המשתתפים לפחות שלוש משקאות מכילי-קפאין. הקשר השתנה לפי הרגלי צריכת קפאין – למשל, בקרב אלו שלרוב צרכו פחות ממשקה אחד ביום, גם צריכה של 1-2 משקאות מכילי-קפאין נקשרה עם סיכון מוגבר לכאבי ראש באותו יום. גם לנטילת גלולות למניעת היריון הייתה השפעה על הקשר בין צריכת קפאין והופעת כאבי ראש.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר לא-לינארי בין צריכת משקאות מכילי-קפאין ובין הסיכוי להתקפי מיגרנה באותו יום. מכאן עולה כי צריכה רבה של משקאות מכילי-קפאין עשויה לעורר התקפי מיגרנה באותו יום.

 

American Journal of Medicine 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<