חדשות

טיפול כימו-קרינתי אדג'וונטי עשוי לשפר הישרדות נשים עם סרטן רירית הרחם (Lancet Oncol)

16/08/2019

 

משלב טיפול כימותרפי וקרינתי אדג'וונטי נמצא יעיל יותר משמעותית מטיפול קרינתי לאגן בלבד בנשים עם סרטן רירית רחם בסיכון-גבוה, כך עולה מניתוח פוסט-הוק של נתוני מחקר PORTEC-3, אשר פורסמו בכתב העת Lancet Oncology.

 

מדגם המחקר כלל 330 נשים, אשר חולקו באקראי לקבלת טיפול קרינתי בלבד ו-330 נשים שחולקו לקבלת טיפול קרינתי וכימותרפי, שכלל Cisplatin, Carboplatin AUC5 ו-Paclitaxel.

 

לאחר חציון מעקב של 72.6 חודשים, שיעורי ההישרדות הכוללים לאחר חמש שנים עמדו על 81.4% בקבוצת הטיפול הכימו-קרינתי ועל 76.1% בקבוצת הטיפול הקרינתי בלבד (יחס סיכון מתוקן של 0.70, p=0.034).

 

באשר להישרדות ללא-כישלון טיפול, השיעורים המקבילים עמדו על 76.5% ו-69.1%, בהתאמה (יחס סיכון של 0.70, p=0.016).

 

מניתוח לפי תתי-קבוצות עלה כי התועלת ההישרדותית ללא-כישלון טיפול הייתה הגדולה ביותר לאחר טיפול כימו-קרינתי (69% לעומת 58%) תועדה בנשים עם מחלה בשלב III, בהן סיכון גבוה יותר להישנות המחלה, בהשוואה לנשים עם מחלה בשלב I-II.

 

שיעורי בקרה אגנית היו מצוינים בשתי הקבוצות וגרורות מרוחקות זוהו כאתר הראשון להישנות במרבית הנשים עם הישנות המחלה, עם שיעורים של 21.4% חמש שנים לאחר טיפול כימו-קרינתי ו-29.1% חמש שנים לאחר טיפול קרינתי בלבד. מכאן עולה כי גישות סיסטמיות לטיפול נדרשות בכדי לשפר את ההישרדות של נשים אלו.

 

לאחר חמש שנים, שיעור האירועים החריגים בדרגה 3 לא היו שונים משמעותית בין שתי הקבוצות. עם זאת, נוירופתיה תחושתית נותרה לעיתים קרובות יותר לאחר טיפול כימו-קרינתי, כאשר 6% מהנשים בקבוצה זו דיווחו על נוירופתיה בדרגה 2 ומעלה לאחר חמש שנים, כאשר בקבוצת הטיפול הקרינתי בלבד לא תועדו מקרים דומים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי יש לדון באפשרות טיפול כימותרפי-קרינתי ולהמליץ על גישה זו בעיקר לנשים עם מחלה בשלב III ו/או ממאירות סרוזית, כחלק מתהליכי קבלת החלטות משותפים בין הרופאים והמטופלות.

 

Lancet Oncol 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני