חדשות

תחלואה פסיכיאטרית מלווה בסיכון מוגבר לתמותה בחולים עם מחלת כליות סופנית (Clin J Am Soc Nephrol)

27/08/2019

 

מחלות פסיכיאטריות מופיעות בשכיחות גבוהה בילדים ומבוגרים עם מחלת כליות בשלב סופני תחת טיפולי דיאליזה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת Clinical Journal of the American Society of Nephrology.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים אשפוזים בשל אבחנות פסיכיאטריות של חולים עם מחלת כליות כרונית בשלב סופני, אשר החלו טיפול בין 1996-2013. הם בחנו את הקשר בין אשפוזים עם אבחנות פסיכיאטריות ובין תמותה מכל-סיבה לאחר השחרור במבוגרים תחת טיפולי דיאליזה.

 

בשנה הראשונה לאחר אבחנת מחלת כליות סופנית, 72% מהקשישים, 66% מהמבוגרים ו-64% מהילדים אושפזו לפחות פעם אחת. כ-2% מהמבוגרים ו-1% מהילדים אושפזו עם אבחנה פסיכיאטרית, כאשר הסיבות הנפוצות ביותר כללו דיכאון/הפרעה אפקטיבית במבוגרים וילדים, והפרעות אורגניות/דמציה בקשישים.

 

שכיחות אשפוזים עם אבחנות פסיכיאטריות עלתה לאורך הזמן, בעיקר כאבחנות משניות. כ-19% מהקשישים, 25% מהמבוגרים ו-15% מהילדים אושפזו עם אבחנה פסיכיאטרית משנית. יחסי הסיכון לתמותה מכל-סיבה היו גבוהים יותר במבוגרים מאושפזים תחת טיפולי דיאליזה עם אבחנה פסכיאטרית עיקרית (יחס סיכון של 1.29) או משנית (יחס סיכון של 1.11), בהשוואה לאלו שאושפזו מסיבות לא-פסיכיאטריות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בילדים ומבוגרים עם מחלת כליות סופנית שכיחות גבוהה של אשפוזים עם אבחנות פסיכיאטריות ואלו מלווים בסיכון מוגבר לתמותה, בהשוואה לאשפוזים מסיבות אחרות.

 

Clin J Am Soc Nephrol. Published online August 22, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<