חדשות

עדויות נוספות תומכות בשימוש בטיפול בפרוטונים כנגד סרטן שד (J Clin Oncol)

20/10/2019

 

באופן תיאורטי, הקרנות פרוטונים עשויות להביא לשיפור בטיחות טיפול קרינתי בנשים עם סרטן שד וכעת נתונים חדשים תומכים עוד בהשלמת מחקר אקראי להערכת תוצאות טכנולוגיה זו, כך כותבים מומחים במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את היעילות של הקרנות פרוטונים לטיפול בנשים עם סרטן שד הנדרשות לטיפול קרינתי אזורי לקשריות לימפה. החוקרים התמקדו בנשים עם סרטן שד לא-גרורתי אשר נדרשו לטיפול קרינתי לאחר-ניתוח לשד/בית החזה וקשריות לימפה אזוריות, אשר לא היו מועמדות אופטימאליות לקרינה קונבנציונאלית. התוצא העיקרי היה היארעות שינויים דלקתיים בריאות משנית לקרינה (Radiation Pneumonitis) בדרגה 3 ומעלה, או כל אירוע חריג בדרגה 4 ומעלה, בתוך 3 חודשים מטיפול קרינתי.  תוצאי סיום משניים כללו את שיעורי הכישלון האזורי-מקומי לאחר חמש שנים, הישרדות כוללת ורעילות אקוטית ומאוחרת.

 

מדגם המחקר כלל 70 נשים אשר השלימו טיפול קרינתי בין 2011-2016. חציון משך המעקב עמד על 55 חודשים. מבין 69 נשים זמינות להערכה (גיל חציוני של 45 שנים), ב-63 הממאירות הייתה בצד השמאלי (91%), שתיים אובחנו עם סרטן שד דו-צדדי וחמש נשים אובחנו עם סרטן שד ימני. מרבית הנשים (94%) אובחנו עם מחלה בשלב II-III. החוקרים מדווחים כי 69 נשים (99%) קיבלו טיפול כימותרפי סיסטמי.

 

חציון מנת הקרינה לדופן בית החזה/השד עמד על 49.7 Gy וחציון מנת הקרינה לקשריות ה-Internal Mammary עמד על 48.8 Gy, המעידים על כיסוי נרחב.

 

מבין 62 נשים ששרדו לאחר הטיפול, שיעורי ההישרדות הכוללים עמדו על 91% ושיעורי כשל אזורי-מקומי עמדו על 1.5%.

 

חולה אחת פיתחה שינויים ריאתיים על-רקע הטיפול הקרינתי אשר סווגו בדרגה 2, לא תועדו מקרים של נזק ריאתי בדרגה 3 ומעלה. לא תועדו אירועי רעילות בדרגה 4.

 

שיעורי התערבויות ניתוחיות חוזרות, אשר לא היו מתוכננות, עמד על 33% לאחר חמש שנים.

 

החוקרים לא זיהו שינויים משמעותיים בבדיקות אקו-לב או בסמנים לבביים לאחר טיפול קרינתי.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי לטיפול בפרוטונים בנשים עם סרטן שד שיעורי רעילות נמוכים ושיעורי בקרת מחלה דומים לאלו שתועדו בנשים לאחר טיפול קרינתי קונבנציונאלי. לא תועדו סימנים לשינויים לבביים בשלב מוקדם לאחר הקרנת פרוטונים. לאור ממצאים אלו, החוקרים תומכים בהשלמת מחקרים אקראיים להשוואת הקרנות פרוטונים אל מול הקרנות סטנדרטיות.

 

J Clin Oncol, October 20, 2019

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<