חדשות

דיאטה מגוונת במהלך ההיריון עשויה להגן על התינוק מפני מחלות אלרגיות (מתוך כנס מטעם ה-ACAAI)

23/11/2019

 

בילדים שנולדו לאימהות אשר הקפידו על תזונה בריאה ומגוונת במהלך ההיריון תועד סיכון מופחת לאקזמה ואלרגיה למזון, בהשוואה לילדים לאימהות עם הרגלי תזונה לקויים, כך עולה מתוצאות מחקר Health Start Study, אשר הוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American College of Allergy, Asthma & Immunology.

 

החוקרים בחנו את הגיוון התזונתי באמצעות מערכת ניקוד שהם יצרו לצורך המחקר, אשר העניקה נקודות לכל מזון בריאה שצרכה האם באופן יומי במהלך ההיריון. המשתתפות במחקר התבקשו לתעד את הרגלי התזונה היומית שלהן במהלך ההיריון.

 

מזונות כמו דגים, דגים שמנים, אגוזים, חלב, ירקות, פירות ועוף לא מטוגן נכללו בקטגוריית המזונות הטובים. מנגד, סופגניות, עוגות, פיצה והמבורגרים נכללו בקטגוריית המזונות הרעים.

 

החוקרים תיעדו גם היסטוריה אימהית של מחלות אלרגיות ומקרים של אקזמה ו/או אלרגיה למזון שאובחנו בצאצא לפני גיל שנתיים. בסה"כ, מדגם המחקר כלל 78 ילדים שנולדו לאימהות עם דיאטה לא-מגוונת והיסטוריה של אלרגיה; 180 נולדו לאימהות עם דיאטה לקויה, אך ללא אלרגיה למזון; 375 ילדים נולדו לאימהות שהקפידו על דיאטה בריאה ומגוונת במהלך ההיריון, עם היסטוריה של אלרגיה; ו-682 ילדים נולדו לאימהות עם דיאטה בריאה, אך ללא היסטוריה של אלרגיה.

 

מבין הילדים לאימהות עם היסטוריה של אלרגיה, ב-33% נקבעה אבחנה של אקזמה ו/או אלרגיה למזון לפני גיל שנתיים, כאשר האימהות דיווחו על דיאטה לקויה ולא-מגוונת במהלך ההיריון, זאת בהשוואה ל-21% מהילדים לאימהות שהקפידו על דיאטה בריאה ומגוונת במהלך ההיריון (יחס סיכויים של 1.91, p=0.01).

 

במקרים בהם לא הייתה היסטוריה אימהית של אלרגיה, אבחנה של אקזמה או אלרגיה למזון עד גיל שנתיים נקבעה ב-26% מהילדים לאימהות עם דיאטה לקויה במהלך ההיריון, בהשוואה ל-20% מהילדים לאימהות שהקפידו על דיאטה בריאה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי הקפדה על מזונות בריאים ודיאטה מגוונת במהלך ההיריון עשויה להגן מפני התפתחות אקזמה ואלרגיה למזון בצאצאים.

 

מתוך כנס מטעם ה-ACAAI

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<