חדשות

חולים עם Atopic Dermatitis מצויים בסיכון מוגבר לשברים (J Allergy Clin Immunol)

23/11/2019

 

מתוצאות מחקר מבוסס-אוכלוסיה גדול עולה כי במבוגרים עם אבחנה של Atopic Dermatitis קיים סיכון מוגבר לשברי ירך, אגן, חוליות ושורש כף-יד. במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Allergy and Clinical Immunology מוסיפים החוקרים כי הסיכון היה אף גבוה יותר בחולים עם מחלה חמורה.

 

החוקרים אספו נתונים מרשומות ממוחשבות ורישומי בתי חולים אודות כ-527,000 חולים עם אקזמה ולמעלה מ-2.5 מיליון ביקורות ללא אקזמה.

 

בהשוואה לביקורות בריאות תואמות, בחולים עם Atopic Dermatitis תועד סיכון מוגבר לשבר שורש כף-יד (עליה של 7%; יחס סיכון של 1.07), שברי ירך (עליה של 10%; יחס סיכון של 1.10), שברי אגן (עליה של 10%; יחס סיכון של 1.10) ושברי חוליות (עליה של 18%; יחס סיכון של 1.18).

 

הסיכון לשברים עלה עם עליה בחומרת המחלה ועלה בחולים שנטלו תכשירים אימונו-מודולטורים סיסטמיים, כולל Azathioprine, Cyclosporine, Methotrexate ו-Mycophenolate Mofetil. הסיכון גם היה מוגבר בקרב חולים שהשלימו פוטותרפיה או טופלו באופן מיוחד ע"י רופאי עור. בתת-קבוצה של חולים עם אקזמה חמורה תועד סיכון מוגבר לשברי ירך (עליה של 50%; יחס סיכון של 1.50), שברי אגן (עליה של 66%; יחס סיכון של 1.66) ושברי חוליות (עליה של 109%; יחס סיכון של 2.09). להשוואה, בחולים עם מחלה קלה תועדה עליה של 6% בסיכון לשברי חוליות ובאלו עם מחלה מתונה תועדה עליה של 22%.

 

לאחר תקנון לערפלנים אפשריים החוקרים לא זיהו עליה בסיכון לשברי שורש כף יד או שברי הומרוס פרוקסימאלי, גם בקרב אלו עם מחלה חמורה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי אקזמה אטופית עשויה להוות גורם סיכון נוסף שיש לקחת בחשבון בעת הערכת הסיכון לשברים.

 

J Allergy Clin Immunol. Published online November 19, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<