חדשות

ההשפעה של שימוש כרוני באופיואידים על דפוסי השינה (Journal of Clinical Sleep Medicine)

25/11/2019

 

טיפול כרוני באופיואידים עשוי להביא לשינה מבנה השינה ולעליה בסיכון להפרעות נשימה בשינה, כך מדגישים מומחים בנייר עמדה חדש מטעם ה-American Academy of Sleep Medicine.

 

בדיקות סקר ובירור כנדרש עשויים לסייע בזיהוי מטופלים המשתמשים באופן כרוני באופיואידים, אשר מצויים בסיכון לבעיות שינה, כאשר טיפול עשוי לשפר את מצבם הבריאותי ואיכות חייהם. למרות שגישת הטיפול הטובה ביותר במקרים של הפרעות נשימה בשינה על-רקע אופיואידים כוללת הפסקת הטיפול באופיואידים, רופאים רבים ניצבים בפני קשיים בניהול יעיל של ההפרעה ברקע, תוך הבטחת בטיחות החולה. טיפולים דוגמת טיפול בלחץ אוויר חיובי עשויים להציע פתרון יעיל לחולים תחת אופיואידים.

 

לעיתים קרובות קיים "מעגל רשע" בין כאב ושינה, כאשר שינה לקויה מובילה להחמרה בכאב ולהגברת הרגישות לכאב, כך שחולים רבים מאמינים כי נטילת כמות גדולה יותר של אופיואידים תקל על סבלם. עם זאת, האופיואידים עלולים לגרום להחמרת בעיות שינה ולכן, השינה גרועה יותר והכאב גרוע יותר.

 

במידה וניתן יהיה לשפר את איכות השינה, אזי החולים יכולים לקבל החלטות בצורה טובה יותר, להתמודד טוב יותר עם אינסומניה, לטפל בהפרעות נשימה בשינה ולזכות להקלה בכאב. היכולת של החולים להפחית את הטיפול התרופתי עשויה להיות טובה יותר.

 

שימוש כרוני וסדיר באופיואידים עשוי להפחית את יעילות השינה ולפגוע בשלבי השינה. ההשפעות של אופיואידים הן תלויות מינון ומובילות לאיכות שינה ירודה וישנוניות במהלך היום. שימוש כרוני באופיואידים נקשר עוד עם הפרעות נשימה בשינה, כולל נחירות או בעיות נשימתיות חמורות יותר, דוגמת היפו ונטילציה על-רקע שינה, דום נשימה מרכזי בשינה ודום נשימה חסימתי בשינה.

 

המומחים מציינים כי ישנם גם מצבים בהם שינה ואופיואידים פועלים היטב יחדיו, דוגמת חולים עם תסמונת Restless Leg Syndrome חמורה ועמידה לטיפול, אך מדובר לרוב במינונים נמוכים של אופיואידים.

 

מחקרים קודמים זיהו שני גורמים המנבאים הפרעות נשימה בשינה: מדד STOP-Bang ורוויון חמצן במהלך שעות היום. עוד נמצא כי מינון מקביל למורפין ורוויון חמצן במהלך שעות היום הינם גורמים המנבאים דום נשימה מרכזי בשינה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי דרושה גישת טיפול צוות בהתמודדות עם חולים הנוטלים טיפול כרוני באופיואידים.

 

Journal of Clinical Sleep Medicine 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<