חדשות

אלכוהול ועישון עשויים להשפיע על רמות אסטרדיול בדם בנשים תחת טיפול הורמונאלי (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-NAMS)

26/11/2019

 

מגוון אורחות חיים, בפרט עישון וצריכת אלכוהול, עשוי להשפיע על רמות אסטרדיול בדם בנשים תחת טיפול הורמונאלי, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-North American Menopause Society.

 

החוקרים בחנו את הנתונים משני מחקרים כפלי-סמיות, אקראיים, מבוקרים – מחקר REPLENISH ומחקר ELITE – במטרה לזהות גורמים המשפיעים על רמות אסטרדיול בדם בנשים בריאות תחת טיפול הורמונאלי.

 

במחקר REPLENISH נבחנו הנתונים אודות 1,173 נשים בגילאי 40-65 שנים, אשר חולקו באקראי לאחד מארבעה שילובים של אסטרדיול עם פרוגסטרון. נשים עם שיעורי היענות של פחות מ-80% הוצאו מניתוח הנתונים.  רמות אסטרדיול בדם נמדדו בכל אישה לאחר 3, 6, 9 ו-12 חודשים. הרמות הממוצעות עמדו על 6.15 פיקוגרם/מ"ל בתחילת המחקר ועל 27.71 פיקוגרם/מ"ל במהלך המחקר.

 

מניתוח רב-משתני שכלל תקנון למינון אסטרדיול ורמות אסטרדיול בדם עלה כי עישון בהווה ומרווח הזמן שחלף ממנופאוזה ניבאו רמות נמוכות יותר של אסטרדיול בדם במהלך המחקר וכי צריכת אלכוהול בהווה ניבאה רמות גבוהות יותר.

 

רמות אסטרדיול הגבוהות ביותר תועדו בנשים לאחר-מנופאוזה אשר צרכו אלכוהול באופן פעיל, אך לא עישנו. הרמות הנמוכות ביותר תועדו בנשים מעשנות, אשר לא צרכו אלכוהול.

 

במחקר ELITE נבחנו הנתונים אודות 256 משתתפות, מהן 118 נשים במנופאוזה מוקדמת (פחות מ-6 שנים ממנופאוזה) ו-138 נשים במנופאוזה מאוחרת (לפחות 10 שנים ממנופאוזה). מחצית מהנשים חולקו לטיפול פומי באסטרדיול במינון 1 מ"ג ביום ומחצית חולקו לפלסבו. גם במקרה זה, נשים עם שיעורי היענות של פחות מ-80% הוצאו מניתוח הנתונים. רמות אסטרדיול נמדדו כל שישה חודשים לאחר חציון מעקב של 4.8 שנים.

 

מניתוח רב-משתני שכלל תקנון לרמות אסטרדיול בתחילת המחקר עלו קשרים מובהקים סטטיסטית בין רמות גבוהות יותר של אסטרדיול בדם ובין מדד מסת גוף מוגבר, ריכוז קריאטינין מוגבר, ערכי ALT נמוכים, מנופאוזה ניתוחית וקשר תלוי-מינון עם צריכת אלכוהול. עוד זיהו החוקרים קשר מובהק בין רמות אסטרדיול נמוכות יותר בדם ובין עישון בהווה או בעבר ושימוש בתרופות לטיפול בפטריות. לא תועדו הבדלים משמעותיים בקשרים אלו בין נשים במנופאוזה מוקדמת או מאוחרת.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-NAMS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<