חדשות

שיעורי הצלחה גבוהים לגישה המבוססת על החזרת עובר יחיד (מתוך כנס מטעם ה-ASRM)

01/12/2019

 

הנחיות עדכניות להחזרת עובר יחיד הובילו להפחתת שיעורי לידות תאומים בארצות הברית, ללא ירידה בשיעור לידות-חי, כך מדווחים חוקרים במהלך כנס מטעם ה-American Society for Reproductive Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בשנת 2017 פורסם עדכון להנחיות ה-American Society for Reproductive Medicine וה-Society for Assisted Reproductive Technology, אשר המליצו על החזרת שני עוברים תבוצע רק לאחר כישלון מספר מחזורי העברת עוברים בנשים מתחת לגיל 38 שנים עם פרוגנוזה טובה.

 

במסגרת המחקר הרטרוספקטיבי השלימו החוקרים השוואה של תוצאות טיפולי פוריות בנשים מתחת לגיל 38 שנים במהלך השנתיים שקדמו לעדכון ההנחיות שהמליצו על החזרת עובר יחיד בלבד, אל מול התוצאות בשנתיים שלאחר פרסום ההנחיות. הנשים במחקר היו במחזור השני להחזרת עוברים, כאשר ההפריה בוצעה עם ביציות של המטופלות והן לא השלימו בדיקות גנטיות טרם השרשה. במהלך ארבע שנות המחקר תועדו 367 לידות-חי.

 

מהנתונים עלה כי חלה ירידה משמעותית במספר העוברים שהוחזרו (בממוצע, 1.4 לפני עדכון ההנחיות לעומת 1.0 לאחר יישום ההנחיות, p=0.001), בשיעור הריונות תאומים (14.2% לעומת 2.5%, p<0.001) ובשיעור לידות חי של תאומים (12.5% לעומת 2.5%, p<0.001) לאחר יישום ההנחיות העדכניות. עם זאת, לא נרשמה ירידה בשיעורי לידות חי (46.9% לעומת 50.3%, p=0.31).

 

אחוז החזרות עובר באיכות טובה עלה מ-61% ל-67% במהלך תקופת המחקר. שיעור לידות חי היה דומה לפני ואחרי עדכון ההנחיות, גם לאחר תקנון לאיכות העובר.

 

ממצאי המחקר מעידים על ההצלחה של גישות המבוססות על החזרת עובר יחיד בנשים בגילאים אלו. למרות הרצון של חלק מהנשים בתאומים, יש לייעץ להן כי החזרת עובר יחיד הינה גישה בטוחה יותר ולכן מעשית יותר.

 

מתוך כנס מטעם ה-ASRM

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<