חדשות

התלקחות אסתמה במהלך היריון עלולה להביא לעליה בסיבוכים באם וביילוד (European Respiratory Journal)

04/12/2019

 

מתוצאות מחקר חדש שפורסמו במהלך חודש נובמבר בכתב העת European Respiratory Journal עולה כי התלקחויות אסתמה במהלך היריון מלוות בסיכון מוגבר לסיבוכים באם וביילוד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי עד כה לא נערכו מחקרים איכותיים להערכת הקשר בין התלקחויות אסתמה במהלך ההיריון ובין סיבוכים באם או ביילוד. מטרתם כעת הייתה לקבוע את ההשפעה בטווח הקצר והארוך של התלקחויות אסתמה במהלך ההיריון בנשים עם אסתמה.

 

מחקר העוקבה התבסס על נתוני מערכת מעקב אחר חולי אסתמה באונטריו. התלקחויות אסתמה בנשים הרות עם אסתמה הוגדרו בנוכחות לפחות אחד מבין הקריטריונים הבאים: לפחות חמישה ביקורי רופא, לפחות ביקור אחד בחדר מיון, או לפחות אשפוז אחד בשל אסתמה במהלך ההיריון. סיבוכי הריון, סיבוכים ביילוד והפרעות נשימתיות בילדות זוהו על-פי קודי ה-ICD.

 

מדגם המחקר כלל 103,424 הריונות יחידים בנשים עם אסתמה. התלקחויות אסתמה במהלך ההיריון נקשרו עם סיכוי מוגבר לקדם-רעלת היריון (יחס סיכויים של 1.30) ויתר לחץ דם על-רקע היריון (יחס סיכויים של 1.17); בתינוקות תועד סיכוי גבוה יותר למשקל לידה נמוך (יחס סיכויים של 1.14), פגות (יחס סיכויים של 1.14) ומומים מולדים (יחס סיכויים של 1.21).

 

בקרב ילדים שנולדו לאימהות עם התלקחות אסתמה במהלך ההיריון תועד סיכון מוגבר לאסתמה (יחס סיכויים של 1.23) ודלקת ריאות (יחס סיכויים של 1.12) במהלך חמש השנים הראשונות לחיים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי התלקחות אסתמה במהלך ההיריון בנשים עם אסתמה מלווה בסיכון מוגבר לסיבוכי הריון, סיבוכים בתקופת היילוד והפרעות נשימתיות במהלך הילדות, עדות לחשיבות טיפול באסתמה באוכלוסיה זו.

 

European Respiratory Journal 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<