חדשות

תוצאות טובות להריונות בנשים עם היסטוריה של קרע רחמי או היפרדות של צלקת ברחם (Obstet Gynecol)

07/12/2019

 

בנשים עם היסטוריה של קרע של הרחם או היפרדות צלקת רחמית (Dehiscence) תועדו תוצאות מצוינות בהריונות הבאים עם ניתוח קיסרי מתוכנן, כך עולה מנתונים שפורסמו בכתב העת Obstetrics and Gynecolgoy. ממצאים אלו עומדים בניגוד להמלצה הנפוצה לנשים עם היסטוריה זו להימנע מהריונות עתידיים, לאור הצפי לשיעורי הישנות הנעים סביב 0-33%.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים באופן רטרוספקטיבי את הרשומות הרפואיות אודות 87 נשים, כולן ילדו בין יולי 2005 ועד אוגוסט 2005, לאחר לפחות 24 שבועות היריון. נשים עם היסטוריה של קרע של הרחם היו מתוכננות לניתוח קיסרי בשבוע 36-37 להיריון ואלו עם היסטוריה של היפרדות צלקת רחמית יועדו לניתוח בשבוע 37-39 להיריון.

 

מעבר למעקב אחר סיבוכים הקשורים בשליה והיפרדות צלקת רחמית בעת הלידה, החוקרים עקבו אחר מספר סיבוכים חמורים, כולל קרע של הרחם, כריתת רחם, עירוי, ציסטוסטום, פציעת מעי, הנשמה מכאנית, אשפוז ליחידת טיפול נמרץ, תרומבוזיס, ניתוח חוזר, תמותה אימהית ותמותה פרינטאלית.

 

מבין 87 נשים שנכללו במחקר (134 הריונות), ב-37 נשים (59 הריונות) תועדה היסטוריה של קרע רחמי וב-50 נשים (75 הריונות) תועדה היסטוריה של היפרדות צלקת רחמית. קרע רחמי תועד בהיריון יחיד (0.7% מההריונות, 1.2% מהנשים), לא תועדו מקרי תמותה.

 

שיעורי היארעות היפרדות צלקת רחמית בלידה בכלל המדגם עמדו על 18.4% מהנשים (11.9% מההריונות), מגמה התומכת בהפניית נשים אלו לניתוח קיסרי לפני התחלת צירים.

 

האישה היחידה שאובחנו עם קרע רחמי נכנסה ללידה יומיים לפני המועד המתוכנן, לאחר 36 שבועות ויומיים, כאשר בעברה שלושה ניתוחים קיסריים, היפרדות צלקת רחמית קודמת ורחם חד-קרני. מדדי אפגר של היילוד עמדו על 9 נקודות לאחר דקה ולאחר 5 דקות והוא לא נדרש לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ ביילודים.

 

התחלואה החמורה היחידה האחרת שתועדה במחקר זוהתה באישה שנדרשה לניתוח קיסרי לאחר 34 שבועות היריון לאור דימום. החולה הועברה למרפאה בשבוע 25 להיריון, כאשר בעברה היסטוריה של ארבעה ניתוחים קיסריים, שליית פתח וחשד לשליה נעוצה.  החולה נדרשה לכריתת רחם, הנשמה מכאנית ועירוי דם.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בנשים עם היסטוריה של קרע של הרחם או היפרדות צלקת רחמית קיים סיכון נמוך לסיבוכים בהריונות עתידיים, במידה והן מטופלות היטב.

 

Obstet Gynecol. Published online December 5, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<