חדשות

פגים בסיכון מוגבר לסוכרת במהלך הילדות והבגרות (Diabetologia)

12/12/2019

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת Diabetologia עולה כי פגים עשויים להיות בסיכון מוגבר להתפתחות סוכרת במהלך תקופת הילדות או בגרות צעירה, בהשוואה ליילודים שנולדו במועד.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי לידה מוקדמת עלולה לפגוע בהתפתחות התקינה של מערכות איברים רבות, כולל הלבלב בו התאים האחראיים לייצור אינסולין. חלק מהמחקרים הקודמים הציעו כי בפגים ייתכן סיכון מוגבר להתפתחות עמידות לאינסולין.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים אודות קרוב ל-4.2 מיליון תינוקות שנולדו בשבדיה בין 1973-2014 (חציון משך מעקב של 22 שנים). החוקרים מדווחים כי 0.7% מאוכלוסיית המחקר פיתחה סוכרת מסוג 1 ורק 0.1% אובחנו עם סוכרת מסוג 2.

 

בהשוואה לילדים מתחת לגיל 18 שנים אשר נולדו במועד, באלו שנולדו לפני שבוע 37 להיריון נרשמה עליה של 27% בסיכון להתפתחות סוכרת מסוג ועליה של 26% בסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2. כמבוגרים, בפגים הסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 1 עד גיל 43 שנים היה גבוה ב-24% והסיכון להתפתחות סוכרת מסוג 2 היה גבוה ב-49%.

 

הסיכון לסוכרת מסוג 1 נטה להיות גבוה יותר בקרב בנות שנולדו מוקדם (עליה של 30% בסיכון לסוכרת מסוג 1 בבנות בהשוואה לעליה של 20% בבנים עם סוכרת מסוג 1).

 

בכל הנוגע לסוכרת מסוג 2, בבנות שנולדו מוקדם נרשמה עליה של 60% בסיכון למחלה במהלך הילדות, בהשוואה לתינוקות שנולדו במועד, בעוד שבבנים שנולדו מוקדם לא תועד סיכון מוגבר לסוכרת מסוג 2 בילדות. הסיכון לסוכרת מסוג 2 בבגרות היה גבוה ב-75% בבנות שנולדו לפני המועד וב-28% בבנים שנולדו מוקדם, בהשוואה לאלו שנולדו במועד.

 

החוקרים קוראים להורים להבין כי מרבית הילדים שנולדו פגים יהיו במצב בריאותי טוב במהלך הילדות והבגרות. עם זאת, בקבוצה זו ייתכן סיכון מוגבר לסוכרת, אשר נותר עד לבגרות והממצאים מדגישים את חשיבות נקיטת צעדים חשובים לסייע במניעת התפתחות סוכרת, בפרט סוכרת מסוג 2.

 

Diabetologia, online December 3, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<