חדשות

שימוש בטכנולוגיית מציאות מדומה עשוי לסייע על כאבים בזמן לידה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-SMFM)

10/02/2020

 

בנשים שהשתמשו בטכנולוגיית מציאות מדומה לצפייה בסצנות מרגיעות, דוגמת הליכה ביער או על החוף, נרשמה ירידה בכאבים בזמן לידה, כך עולה מתוצאות מחקר אקראי ומבוקר חדש, שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-SMFM (Society for Maternal-Fetal Medicine).

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים 40 נשים עם צירים במרווח של לפחות כל 5 דקות, עם מדדי כאב של לפחות 7 נקודות. המשתתפות לא קיבלו משככי כאבים, כולל שיכוך כאבים אפידוראלי, והשימוש בטכנולוגיית מציאות מדומה היה בהתנדבות.

 

החוקרים מדווחים כי 21 נשים השתמשו באמצעי מציאות מדומה ובהן נרשמה ירידה משמעותית בכאב, בעוד שב-19 נשים בקבוצת הביקורת, להן לא ניתן כל טיפול להקלה על כאבים, נרשמה עליה משמעותית בכאב (0.52- לעומת 0.58+, p=0.03).

 

לחץ הדם נותר ללא שינוי במהלך השימוש באמצעי מציאות מדומה, אך קצב הלב לאחר ההתערבות היה איטי יותר בקבוצת ההתערבות, הבדל העשוי להעיד על הפעלה סימפתטית פחותה.

 

סצנות מציאות מדומה שהוצגו לנשים היו סצנות של טבע או כאלו שבעבר תוארו כסצנות מרגיעות. הצירים של חלק מהנשים היו מסונכרנים עם התנועה בסצנות המציאות המדומה, עדות משמעותית לכך שהכאב הוא יותר מסומאטי וכי יש גם מרכיב תחושתי.

 

ייתכן כי בחלק מהנשים, אמצעי זה עשוי לדחות את הצורך בשיכוך כאבים אפידוראלי. קיים קשר גוף-נפש ברור בכל הנוגע לכאב ונראה כי טכנולוגיית מציאות מדומה עשויה לסייע לנצל זאת.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-SMFM

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני