חדשות

תוספי ויטמין D במהלך ההיריון אינם מספקים הגנה מפני אסתמה בגיל צעיר (N Engl J Med)

12/02/2020

 

מנתונים חדשים עולה כי מתן מינון גבוה של תוספי ויטמין D במהלך ההיריון לא השפיע על שיעורי אסתמה או צפצופים ממושכים בילדים בגיל שש שנים, במחקר המשך למחקר קודם שהציע הגנה אפשרית של תוספים אלו בגיל 3 שנים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בעבר הם דיווחו על תוצאות מחקר להערכת תוספי ויטמין D במהלך ההיריון למניעת אסתמה וצפצופים חוזרים בילדים קטנים, אשר הציעו כי לטיפול עשויה להיות השפעה מגנה בגיל שלוש שנים. הם המשיכו ועקבו אחר הילדים עד גיל 6 שנים במטרה לקבוע את מהלך אסתמה וצפצופים חוזרים.

 

במחקר ההמשך החוקרים והמשתתפים עדיין לא היו מודעים לטיפול שניתן עד גיל 6 שנים. הם ביקשו לקבוע אם בקרב ילדים שנולדו לאימהות שנטלו במהלך ההיריון תוספי ויטמין D3 במינון 4,400 יחידות בינלאומיות שיעורי היארעות נמוכים יותר של אסתמה וצפצופים חוזרים בגיל 6 שנים, בהשוואה לילדים אימהות שקיבלו 400 יחידות של ויטמין D3 ביום.

 

מהנתונים עולה כי לתוספי ויטמין D לנשים הרות לא הייתה השפעה על אסתמה וצפצופים חוזרים בילדים בגיל 6 שנים, גם כאשר הם ניתחו את הנתונים על-פי רמות ויטמין D בדם האם במהלך ההיריון. לא תועדה השפעה לתוספי ויטמין D לפני הלידה על מרבית התוצאים המשניים שנבחנו במחקר ולתוספים לא הייתה השפעה על מדדי תפקודי ריאות. למרות שהייתה השפעה קטנה מאוד על תנגודת דרכי אוויר, משמעות הממצא הנ"ל אינה ברורה.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי נטילת תוספי ויטמין D בלבד במהלך היריון לא השפיעה על שיעורי היארעות אסתמה וצפצופים חוזרים בילדים שהיו בסיכון לאסתמה בגיל שש שנים.

 

N Engl J Med 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<