חדשות

טיפול אינטנסיבי עשוי למנוע הדבקה של התינוק ב-HIV במהלך הלידה לאחר התחלה מאוחרת של טיפול אנטי-רטרוויראלי (Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes)

08/04/2020

 

טיפול אנטי-רטרוויראלי אינטנסיבי לפני הלידה עשוי למנוע הדבקה במהלך הלידה ב-HIV של תינוקות לאימהות שהחלו טיפול אנטי-רטרוויראלי משולב בשלב מאוחר במהלך ההיריון, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes.

 

המחקר נערך בתאילנד וכלל נשים הרות עם HIV, תחת טיפול אנטי-רטרוויראלי משולב לפני הלידה, אשר היה מבוסס על Lopinavir, עם המשך טיפול בן ארבעה שבועות ב-Zidovudine לתינוקות שלא ינקו. לאלו שהחלו טיפול אנטי-רטרוויראלי משולב בתוך שמונה שבועות מתאריך הלידה המשוער הוצע טיפול אינטנסיבי שכלל מנה יחידה של Nevirapine בלידה, שבועיים של טיפול במשלב Zidovudine-Lamivudine-Nevirapine לתינוק ושבועיים של טיפול ב-Zidovudine-Lamivudine לתינוק.

 

במסגרת המחקר, 88 נשים קיבלו טיפול אינטנסיבי ו-234 שהחלו טיפול אנטי-רטרוויראלי משולב בשלב מוקדם של ההיריון שימשו כקבוצת ביקורת.

 

החוקרים מדווחים כי לא תועדו מקרים של הדבקה במהלך הלידה בקבוצת הטיפול האינטנסיבי ותוארו שני מקרים בקבוצת הביקורת. לפי ההערכות, הסיכון להדבקה במהלך הלידה עמד על 0.5% בקבוצת הטיפול האינטנסיבי ועל 2.2% בקבוצת המעקב בלבד.  

 

מניתוח הנתונים עלה סיכוי של 94.4% כי הגברת טיפול תהיה עדיפה על הטיפול הסטנדרטי וסיכוי של 83.5% כי טיפול אינטנסיבי יפחית סיכון להדבקה בהיקף של פי שתיים ויותר.

 

ממצאי המחקר מעידים כי הגברת טיפול אנטי-רטרוויראלי סביב הלידה מפחיתה משמעותית את הסיכון כי תינוק לאם עם HIV ידבק בנגיף במהלך הלידה. טיפול אנטי-רטרוויראלי אינטנסיבי נמצא בטוח ונסבל היטב ומומלץ במרבית הקווים המנחים העדכניים בתאילנד.

 

Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes, online March 19, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<