חדשות

האם ניתוח קיסרי מעלה את הסיכון לסיבוכים בנשים עם COVID-19? (מתוך JAMA)

18/06/2020

 

מנתונים חדשים מספרד שפורסמו בכתב העת JAMA עולה כי ניתוח קיסרי לווה בעליה בסיכון לסיבוכים חמורים והידרדרות קלינית, בהשוואה ללידה נרתיקית, בנשים עם COVID-19.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות נשים מספרד עם אבחנה של זיהום בנגיף SARS-CoV-2 והריון של עובר יחיד בין 12 במרץ ועד 6 באפריל, אשר ילדו בתוך 14 ימים. מבין 82 נשים, ארבע התייצגו עם תסמינים חמורים על-רקע COVID-19, כולל אישה אחת עם אבחנה של קדם רעלת היריון. כל ארבע הנשים ילדו בניתוח קיסרי ונדרשו לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ.

 

עוד מדווחים החוקרים כי 72 נשים התייצגו עם תסמינים קלים, או ללא תסמינים של COVID-19, כולל 11 נשים אשר נדרשו לטיפול בחמצן. מהנתונים עולה כי 47 נשים (53%) ילדו בלידה נרתיקית ו-37 (47%) ילדו בניתוח קיסרי – 29 מהן בשל התוויות מיילדותיות ו-8 בשל תסמיני COVID-19, ללא התוויה מיילדותית.

 

בהשוואה לנשים שילדו בלידה נרתיקית, באלו שילדו בניתוח קיסרי תועדה שכיחות גבוהה יותר של לידות קודמות, השמנה, דרישה לחמצן בעת הקבלה לאשפוז וממצאים חריגים בצילום חזה.

 

החוקרים לא זיהו סיבוכים חמורים בנשים לאחר לידה נרתיקית, כאשר מנגד, חמש נשים (13.5%) לאחר לידה בניתוח קיסרי נדרשו לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ.

 

מהנתונים עולה כי בשתי נשים (4.9%) לאחר לידה נרתיקית חלה הידרדרות קלינית לאחר הלידה, זאת בהשוואה לשמונה נשים (21.6%) לאחר ניתוח קיסרי. לאחר תקנון לערפלנים אפשריים, לידה בניתוח קיסרי נקשרה בקשר מובהק עם הסיכון להידרדרות קלינית (יחס סיכויים מתוקן של 13.4).

 

שיעור האשפוזים ליחידות טיפול נמרץ יילודים היה גבוה יותר בקרב אלו שנולדו לאחר ניתוח קיסרי, בהשוואה לתינוקות שנולדו בלידה נרתיקית (29.7% לעומת 19.5%, בהתאמה). לאחר תקנון, לידה בניתוח קיסרי לוו בסיכון מוגבר כמעט פי 7 לאשפוז ביחידת טיפול נמרץ יילודים (יחס סיכויים מתוקן של 6.9).  

 

שלושה יילודים שנולדו בלידה נרתיקית נמצאו חיוביים לנגיף SARS-CoV-2 בתוך שש שעות מהלידה. עם זאת, בדיקה חוזרת לאחר 48 שעות הייתה שלילית ובכולם לא תועדו תסמיני COVID-19 בתוך 10 ימים.

שני תינוקות אחרים, שניהם נולדו בניתוח קיסרי ובמועד, פיתחו תסמיני COVID-19 בתוך עשרה ימים. במקרה זה, למרות שבדיקה ראשונית בלידה הייתה שלילית, בדיקה חוזרת הייתה חיובית. שני היילודים היו במגע עם ההורים שלהם מיד לאחר הלידה. התסמינים חלפו בתוך 48 שעות.

 

החוקרים כותבים כי על רופאים להימנע מניתוח קיסרי רק מאחר והחולה אובחנה עם COVID-19 או למניעת הדבקת התינוק בנגיף. מהנתונים עולה כי ניתוח קיסרי אינו מונע הדבקה של התינוק בנגיף.

 

JAMA, online June 8, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<