חדשות

עדויות חדשות קובעות כי שריטת רירית הרחם אינה משפרת תוצאות הפריה חוץ-גופית (מתוך כנס ה-ESHRE)

10/07/2020

 

מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-European Society of Human Reproduction and Embryology עולה כי טכניקת שריטת הרחם (Endometrial Scratch) לא הובילו לשיפור סיכויי ההצלחה של טיפול ראשון בהפריה חוץ-גופית או ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection).

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע אם שריטת רירית הרחם באמצע השלב הלוטאלי, אשר נועד לפצוע קלות את רירית הרחם במטרה לעודד השרשה של העובר, משפרת את סיכויי לידת חי בנשים לאחר טיפול IVF או ICSI ראשון. בין השנים 2016 עד 2019, החוקרים גייסו נשים מ-16 מרכזי פוריות בבריטניה. הם התמקדו בנשים מתחת לגיל 37 שנים עם צפי לתוצאות טובות. מדגם המחקר כלל קרוב ל-1,050 נשים בגיל ממוצע של 33 שנים.

 

התוצא העיקרי היה שיעור לידת חי, אך החוקרים בחנו גם את שיעור ההריונות הקליניים, השרשה, הריונות אקטופיים, הפלות, לידות מוקדמות ולידות מת.

 

שיעורי לידות-חי היה דומה בקרב נשים בקבוצת ההתערבות ובאלו בקבוצת הביקורת (38.4% לעומת 37.1%, בהתאמה). בדומה, שיעור ההריונות הקליניים היה דומה בקבוצת ההתערבות ובקבוצת הביקורת (42.6% לעומת 40.6%, בהתאמה). כמו כן, כל יתר תוצאי הסיום המשניים ושיעור האירועים החריגים היו דומים בשתי הקבוצות.

 

החוקרים מסבירים כי זהו המחקר הגדול ביותר בנושא והתוצאות החד-משמעיות מעידים כי אין הבדלים בשיעורי לידות חי או הריונות קליניים בעקבות שריטת רירית הרחם. הם מאמינים כי ממצאים אלו צריכים לחתום את הגולל על טכניקה זו לטיפול בהפרעות פוריות.

 

מתוך כנס ה-ESHRE

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<