חדשות

מה בין תסמונת שחלות פוליציסטיות ובין מיקרוביום בנרתיק? (Clin Endocrinol)

06/08/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Clinical Endocrinology מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה קשר בין נוכחות חיידקי מיקופלזמה במיקרוביום הנרתיק ובין תסמונת שחלות פוליציסטיות (Polycystic Ovarian Syndrome).

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע את ההבדלים במיקרוביום בנרתיק בין נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות ובין ביקורות בריאות. הם השלימו מחקר מקרה-ביקורת, אשר כלל 39 נשים עם אבחנה חדשה של תסמונת שחלות פוליציסטיות ו-40 ביקורות בריאות. הושלמו דגימות מהנרתיק ומבנה המיקרוביום נקבע על-פי ריצוף גנטי.

 

מהנתונים עולים הבדלים משמעותיים במבנה החיידקים בנרתיק בין נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות ובין ביקורות בריאות. זני החיידקים בנרתיק בנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות היו מגוונים יותר, בהשוואה לזני החיידקים בנשים בקבוצת הביקורת.

 

הריבוי היחסי של חיידקי Lactobacillus crispatus בקבוצת הנשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות היה קטן יותר משמעותית בהשוואה לביקורות (p=0.001) והריבוי היחסי של חיידקי Mycoplasma ו-Prevotella היה גדול יותר מאשר בביקורות.

 

החוקרים כותבים כי ייתכן וחיידקי מיקופלזמה מהווים סמן לבדיקות סקר לתסמונת שחלות פוליציסטיות, כאשר מניתוח ROC (Receiver Operating Curve) עלה כי השטח מתחת לעקומה לריבוי יחסי של חיידקי מיקופלזמה עמד על 0.958.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לבחון את הקשר הסיבתי בין תסמונת שחלות פוליציסטיות ובין המיקרוביום בנרתיק.

 

Clin Endocrinol. 2020;93(1):52-60

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<