חדשות

חשיפה לקנאביס במהלך ההיריון עלולה להביא לעליה בסיכון לאוטיזם בצאצא (Nature Medicine)

31/08/2020

 

בקרב ילדים שנחשפו למריחואנה במהלך החיים העובריים קיים סיכון מוגבר להתפתחות הפרעות מהספקטרום של אוטיזם, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Nature Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בשנים האחרונות חלה עליה בהיקף השימוש במריחואנה במהלך ההיריון ונשים רבות ממשיכות להשתמש במריחואנה לאורך ההיריון. עם ההתרה בחוק של שימוש בקנאביס במדינות רבות, קיים חשש מפני ההשפעה השלילית האפשרית של חשיפה במהלך ההיריון למריחואנה על הצאצאים.

 

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל את כל לידות החי באונטריו, קנדה, בין 1 באפריל 2007 ועד 31 במרץ 2012. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשרים בין שימוש בקנאביס במהלך ההיריון ובין הפרעות נוירו-התפתחותיות בילד.

 

החוקרים מדווחים על קשר בין שימוש אימהי בקנאביס במהלך ההיריון ובין היארעות הפרעות מהספקטרום של אוטיזם בצאצא.

 

היארעות אבחנה של הפרעות מהספקטרום של אוטיזם עמדה על 4 מקרים ל-1,000 שנות-אדם בקרב ילדים עם חשיפה לקנאביס במהלך החיים העובריים, בהשוואה ל-2.42 מקרים ל-1,000 שנות-אדם בקרב אלו שלא נחשפו לקנאביס במהלך ההיריון.

 

במדגם מותאם שכלל תקנון לערפלנים שונים, זיהו החוקרים עליה של 51% בסיכון להפרעות מהספקטרום של אוטיזם בנוכחות חשיפה תוך-רחמית לקנאביס (יחס סיכון מתוקן של 1.51, רווח בר-סמך 95% של 1.17-1.96).  

 

היארעות ליקוי אינטלקטואלי והפרעות למידה הייתה גבוהה יותר בקרב צאצאים לאימהות שהשתמשו בקנאביס במהלך ההיריון, אם כי ההבדל היה פחות משמעותי סטטיסטית.

 

החוקרים מדגישים כי יש לנקוט משנה זהירות בפירוש הממצאים לאור הסיכוי לערפלנים שלא נלקחו בחשבון.

 

Nature Medicine 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<