חדשות

תוצאות מבטיחות לטיפול באסטרוגן עוברי בנשים לאחר מנופאוזה (מתוך כנס NAMS)

15/10/2020

 

רבות נכתב אודות טיפול הורמונאלי להקלה על תסמיני מנופאוזה במהלך השנים האחרונות, כולל הסוגיות הנוגעות לסיכונים הכרוכים בטיפול זה. כעת, מנתונים שהוצגו במהלך כנס North American Menopause Society עולה כי ייתכן ואסטרוגן טבעי עשוי לשמש כאפשרות בטוחה יותר, לצד יעילות דומה, להקלה על גלי חום ותסמינים אחרים בנשים לאחר-מנופאוזה.

 

למרות פיתוחים של תכשירים שונים במהלך השנים האחרונות במטרה להתגבר על הסיכונים הכרוכים בטיפול הורמונאלי בנשים לאחר מנופאוזה, אלו לא הובילו להעלמת הסיכונים הללו. למרות שייתכן ולא ניתן יהיה להביא להעלמה מוחלטת של הסיכון, מנתונים עדכניים עולה כי האסטרוגן העוברי הטבעי, Estriol ו-Estetrol, עשויים לכלול תכונות דומות לתכשירים ממשפחת SERM (Selective Estrogen Receptor Modulators). אסטרוגן זה מיוצר רק בזמן היריון ומיועד למטרה שונה לחלוטין מזו של Estrone ו-Estradiol.

 

למרות שמדובר בהורמוני אסטרוגן חלשים במונחים סטנדרטים, לשני ההורמונים הללו תכונות ייחודיות המביאות לכך שהם מהוות אפשרות מבטיחה לטיפול. בפרט, ל-Estetrol זמן מחצית חיים ארוך יותר משמעותית מזה של Estriol, כך שייתכן ותכשיר זה מתאים יותר לשימוש טיפולי.

 

 מחקר להערכת Estetrol פורסם בכתב העת Menopause באוגוסט האחרון והדגים תוצאות מבטיחות  עם השפעה תלוית-מינון על תסמינים וזו מוטוריים, למינונים נמוכים לא הייתה השפעה רבה, אך עם מינונים גבוהים יותר של 15 מ"ג תועד שיפור משמעותי בתדירות וחומרת גלי חום. בשלב זה נראה כי Estetrol עשוי להיות טיפול יעיל מאוד לתסמינים וזו מוטוריים.

 

בנוסף, ממחקר קדם-קליני עלה כי Estetrol עשוי להיות בעל פרופיל בטיחות טוב יותר מהטיפולים הזמינים כיום, אם כי דרושים מחקרים נוספים בנושא. בשלב זה אין נתונים רבים אודות ההשפעות הקרדיווסקולאריות האפשריות של Estetrol, אך ממחקרים בבעלי חיים עולה כי ייתכנו השפעות חיוביות, לאחר שמתן Estetrol לעכברים הוביל לעליה בהרחבת כלי דם עם עליה בזרימת דם.

 

הסיבה בגינה האסטרוגן כרוך בסיכון נמוך יותר אך עדיין מדגים השפעה תרפואיטית נוגעת ככל הנראה לאופן הקישור לקולטן לאסטרוגן.

 

מתוך כנס NAMS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<