חדשות

הצהרה חדשה מטעם NAMS מדגישה את חשיבות הטיפול בתסמונת דרכי מין ושתן של מנופאוזה (מתוך כנס NAMS)

21/10/2020

 

בהצהרה חדשה מטעם NAMS (North American Menopause Society) מדגישים המומחים את החשיבות של הצבת שאלות לנשים לפני ואחרי מנופאוזה אודות תסמיני GSM (Genitourinary Syndrome of Menopause).

 

המומחים מסבירים כי חשוב להדגיש את הייעוץ היזום מצד רופאים, הדרכת נשים סביב תקופת מנופאוזה אודות התסמינים האפשריים והבהרה כי ישנם טיפולים להקלה על המצב.

 

תסמונת GSM נוגעת לתסמינים וסימנים עקב חסר אסטרוגן על דרכי המין והשתן. השינוי הגדול ביותר מההצהרה הקודמת, אשר פורסמה בשנת 2013, נוגע לשם החדש שניתן לתסמונת זו, אשר בעבר כונתה VVA (Vulvovaginal Atrophy). התסמינים הנפוצים ביותר של GSM כוללים גירוי של העריה, סיכוך לא מספק של הנרתיק, תחושת צריבה, שריפה במתן שתן, כאב בעת קיום יחסי מין והפרשה נרתיקית, אך התסמינים אינם תמיד בקורלציה עם הממצאים בבדיקה גופנית. נשים רבות אינן מייחסות את התסמינים הללו לשינויים משנית למנופאוזה ואינן יודעות כי ישנן אפשרויות לטפל בתסמינים אלו.  

 

רופאים חייבים לנקוט בגישה יוזמת ולהציג לנשים סביב מנופאוזה שאלות בנוגע לתסמיני GSM, עוד טרם תחילת מנופאוזה.

 

אבחנה של תסמונת GSM כוללת ממצאים גופניים ותסמינים מטרידים. האבחנה המבדלת מעידה על חשיבות אנמנזה מקיפה: תהליכים אלרגיים או דלקתיים, זיהום, טראומה, נוכחות גוף זר, ממאירות, וולו ודיניה, כאב אגני כרוני, או היפרטוניה של רצפת האגן, עשויים להוביל לתסמינים דומים.

 

במידה וחומרי סיכה הנמכרים ללא מרשם רופא אינם מספקים הקלה מספקת, טיפולים יעילים אחרים כוללות טיפול באסטרוגן נרתיקי במינון נמוך, טיפול סיסטמי באסטרוגן במידה וישנם תסמיני מנופאוזה אחרים, טיפול נרתיקי ב-DHEA (Dehydroepiandrosterone) ו-Ospemifene.

 

פאנל המומחים לא המליץ על שימוש ב-Progestogen עם אסטרוגן נרתיקי במינון נמוך, או מעקב שגרתי אחר רירית הרחם בנשים תחת טיפול באסטרוגן נרתיקי. עם זאת, יש מקום לשקול מעקב אחר רירית הרחם בנשים בסיכון מוגבר לממאירות באזור זה.

 

מתוך כנס NAMS

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<