חדשות

שכיחות גבוהה של תסמיני דיכאון בשנים הראשונות לאחר לידה (Pediatrics)

30/10/2020

 

כרבע מהנשים סובלות מתסמיני דיכאון בשלב כלשהו במהלך שלוש השנים הראשונות לאחר לידה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Pediatrics.

 

החוקרים אספו נתונים רפואיים ומידע אודות ההיריון של 4,866 אימהות במדינת ניו-יורק וביקשו מהן למלא שאלונים אודות תסמיני דיכאון לאחר 4, 12, 24 ו-36 חודשים מהלידה. הערכת דיכאון התבססה על מדד EPDS-5 (Edinburgh Postnatal Depression Scale), הכולל שאלות אודות חוויות רגשיות במהלך השבוע החולף.

 

מרבית הנשים במחקר (75%) הציגו תסמיני דיכאון בדרגה נמוכה ויציבה בכל ארבע נקודות הזמן. יתר הנשים דיווחו על החמרה בתסמיני דיכאון בלפחות שאלון אחד לאורך המעקב. נשים אלו תיארו תסמינים בדרגה נמוכה אך בהחמרה (8.2%), תסמינים בדרגה מתונה אשר השתפרו (12.6%) או תסמינים ברמה חמורה אשר נותרו ללא שינוי (4.5%).

 

מספר גורמים נקשרו עם נוכחות תסמיני דיכאון ברמה גבוהה וללא שינוי לאורך זמן, כולל גורמים סוציאליים כמו מצב משפחתי, השכלה וגזע, כמו גם סיבוכי היריון, דוגמת סוכרת הריונית או לידה מוקדמת. חלק מהנשים מועדות יותר לדיכאון לאחר לידה עקב היסטוריה של דיכאון, או עלולות לפתח הפרעה זו בעקבות דחק.

 

בקרב נשים עם תסמיני דיכאון חמורים שלא השתנו לאורך זמן תועדה נטיה למספר רב יותר של גורמי סיכון דמוגרפיים, בהשוואה לנשים בקבוצות אחרות.

 

ממצאי המחקר מדגישים את חשיבות זיהוי מוקדם וטיפול הולם בתסמיני דיכאון, בין אם באמצעות תרופות או פסיכותרפיה, בתלות בחומרת התסמינים והעדפות המטופלות.

 

Pediatrics October 27, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<