חדשות

חשיפה לכימיקאלים פלסטיים במהלך ההיריון מלווה בסיכון מוגבר לדיכאון לאחר-לידה (J Clin Endocrinol Metab)

03/04/2021

 

כימיקאלים סביבתיים מסוימים עשויים להביא לעליה בסיכון לדיכאון לאחר-לידה באימהות חדשות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מארצות הברית, אשר פורסמו בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי למרות שכימיקאלים סביבתיים סינתטיים, דוגמת ביספנול ופתאלאטים עשויים להשפיע על הורמוני מין, אין מחקרים להערכת ההשפעות על רמות Allopregnanolone וההשלכות של שינויים הורמונאליים אלו על דיכאון לאחר לידה.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את הקשר בין מדידות חוזרות של רמות ביספנולים ופתאלאטים בשתן במהלך היריון עם רמות Pregnenolone, Progesterone, Allopregnanolone ו-Pregnenolone באמצע היריון עם תסמיני דיכאון לאחר-לידה לאחר ארבעה חודשים מהלידה.

 

המחקר הפרוספקטיבי כלל 139 נשים הרות שגויסו למחקר בין 2016-2018. רמות ביספנולים ופתאלאטים נמדדו בשתן בתחילת ההיריון ובאמצע ההיריון. ריכוזי הורמוני מין נמדדו באמצע ההיריון. הערכת דיכאון לאחר-לידה הושלמה ארבעה חודשים לאחר הלידה באמצעות מדד EPDS (Edinburgh Postnatal Depression Scale).

 

מהנתונים עולה כי הסיכוי להתפתחות דיכאון לאחר-לידה היה מוגבר משמעותית עם חשיפה ל-Di-n-Octyl-Phthalate (DnOP), המשמש להפיכת פלסטיק לגמיש יותר ומצוי לעיתים קרובות באריזות מזון (יחס סיכויים של 1.48, רווח בר-סמך 95% של 1.04-2.11). נראה כי הקשר נבע בעיקר מירידה בריכוזי פרוגסטרון, כאשר כל עליה של יחידה לוגריתמית אחד בחשיפה לחומר זה לוותה בירידה של 8.1% בריכוזי פרוגסטרון באמצע ההיריון.

 

בדומה, כל עליה של יחידה אחת בחשיפה ל-Diisonoyl Phthalate, שגם משמש להפיכת פלסטיק לגמיש יותר ומצוי בחומרי טיפוח, לוותה בירידה של 7.7% בריכוזי פרוגסטרון.

 

הקשרים הללו נותרו על כנם גם לאחר תקנון לנשים תחת טיפול פסיכוטרופי או בתרופות בעלות השפעה על רמות פרוגסטרון בדם.

 

החוקרים כותבים כי ממצאי המחקר מעידים על קשר בין חשיפה לפתאלאטים ובין רמות נמוכות יותר של פרוגסטרון במהלך ההיריון וסיכוי גבוה יותר להתפתחות דיכאון לאחר-לידה. לממצאים אלו חשיבות רבה מאחר ופתאלאטים כה נפוצים בסביבה כך שכמעט כל הנשים ההרות בארצות הברית נחשפות למרכיבים אלו.

 

במידה וכימיקאלים אלו עשויים להשפיע על רמות הורמוני מין וכתוצאה מכך להשפיע על הסיכון לדיכאון לאחר לידה, אזי הפחתת החשיפה לחומרים אלו עשויה לסייע במניעת התפתחות דיכאון לאחר לידה.

 

J Clin Endocrinol Metab 2021

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<