כלכלת בריאות

נוגדי-קרישה חדשים אינם מביאים לעליה בסיכון לדימום תוך-עיני (JAMA Ophthalmol)

20/05/2015

 

בהשווואה לתרופות אנטי-תרומבוטיות אחרות, טיפול בנוגדי-קרישה פומיים חדשים אינו כרוך בסיכון מוגבר לדימום תוך-עיני משמעותי, כך מדווחים חוקרים מפורטוגול במאמר חדש שפורסם בכתב העת JAMA Ophthalmology.

 

החוקרים כותבים כי הטיפול בנוגדי-קרישה פומיים חדשים נמצא בטוח יותר מנוגדי הקרישה הקיימים, עם סיכון נמוך משמעותית לדימום תוך-גולגולתי, בהשוואה לטיפול באנטגוניסטים לוויטמין K ולטיפול עוקב ב-LMWH ואנטגוניסטים לוויטמין K. עם זאת, בדומה לכל נוגדי-קרישה אחרים, עדיין קיים סיכון מוגבר לאירועי דמם עם תרופות אלו.

 

במסגרת המחקר הנוכחי בחנו החוקרים את התוצאות מ-17 מחקרים אקראיים שכללו למעלה מ-117,000 משתתפים. הטיפול ניתן בהתוויה של פרפור פרוזדורים, תרומבואמבוליזם ורידי ו/או ניתוחים אורתופדים.

 

מהנתונים עולה כי אין הבדל בסיכון לדימום בין נוגדי הקרישה הפומיין החדשים ובין אנטגוניסטים לוויטמין K, או בהשוואה לאספירין בחולים עם פרפור פרוזדורים. כך היה גם עם הטיפול בנוגדי-קרישה פומיים חדשים וטיפול עוקב ב-LMWH ולאחריו אנטגוניסטים לוויטמין K בחולים עם תרומבואמבוליזם ורידי. כמו כן, לא זוהה הבדל בסיכון בין נוגדי-קרישה פומיים חדשים ובין LMWH בחולים לאחר ניתוח אורתופדי.

 

החוקרים מזהירים כי מרבית המחקרים הללו היו בעלי עוצמה מספקת להערכת אירועים קרדיווסקולארים או וסקולארים כתוצא עיקרי ולא לדימומים מג'וריים נדירים כפי שבחנו בסקירה הנוכחית.

 

למרות זאת, הם קובעים כי הממצאים מעידים כי בחולים המטופלים בנוגדי-קרישה פומיים חדשים אין סיכון מוגבר לדימום תוך-עיני משמעותי בהשוואה לנוגדי-קרישה אחרים. לפיכך, אין עדות למשנה הזהירות הנדרש בטיפול של רופאי עיניים בחולים הנוטלים נוגדי-קרישה אלו.

 

JAMA Ophthalmol 2015

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני