כלכלת בריאות

דיאטה המשלבת את עקרונות דיאטה ים תיכונית עם דיאטת DASH שומרת על התפקוד הקוגניטיבי בקשישים (Alzheimers Dement)

11/08/2015

 

דיאטת MIND – דיאטה היברידית המשלבת את עקרונות הדיאטה הים תיכונית ודיאטת DASH (Dietary Approach to Stop Hypertension) – עשוי להאט את ההידרדרות הקוגניטיבית בקשישים, כך מדווחים חוקרים משיקגו במאמר חדש שפורסם במהלך חודש יוני בכתב העת Alzheimer's and Dementia.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי דיאטת MIND כוללת 15 מרכיבים תזונתיים, כולל עשר קבוצות מזון בריא למוח וחמש קבוצות לא-בריאות (כלומר, בשר אדום, חמאה ומרגרינה, גבינה, מאפים ומתוקים ומוצרי מזון מהיר או מטוגן).

 

החוקרים בחנו את השינוי הקוגניטיבי במהלך תקופה של 4.7 שנים ב-960 מבוגרים (גיל ממוצע של 81.4 שנים) שלקחו חלק בפרויקט Rush Memory and Aging Project. לא מדובר במחקר התערבותי, אלא במעקב בלבד אחר המזונות שצרכו המשתתפים ולאחר מכן דירוג בהתאם לדיאטת MIND.

 

קצב השינוי הכולל במדד הקוגניטיבי הצביע על ירידה של 0.8 יחידות סטיות תקן בכל שנה. מהניתוח הסטטיסטי שכלל תקנון לגורמים שונים, כולל גיל, מין, רמת השכלה, צריכה אנרגטית, נשאות APOE4 והשתתפות בפעילויות קוגניטיביות, מדד דיאטת MIND היה קשור באופן משמעותי עם הידרדרות איטית יותר במדד הקוגניטיבי הגלובאלי ועם חמישה תחומים קוגניטיביים, בפרט זיכרון אפיזודי, זיכרון סמנטי ומהירות עיבוד.

 

ההבדל בקצב הירידה בשליש העליון של מדדי דיאטת MIND, בהשוואה לשליש התחתון, היה מקביל לתפקוד באדם הצעיר ב-7.5 שנים.

 

Alzheimers Dement. Published online June 15, 2015

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<