הודעות אירגונים

''פרס נובל האמריקאי'' – למדען העומד מאחורי פיתוח התרופה Sofosbuvir לטיפול בצהבת מסוג C

05/10/2016

ד"ר מייקל סופיה, מדען ומפתח תרופות העומד מאחורי פיתוח התרופה Sofosbuvir , ששינתה את עולם הטיפול בצהבת מסוג C , צהבת ויראלית, זכה בפרס לסקר (Lasker ) היוקרתי המוענק למדענים, רופאים ועובדי ציבור, בגין תרומה משמעותית במיוחד לטיפול במחלות. Sofosbuvir פותחה במעבדות המחקר של חברת התרופות האמריקאית Gilead .

פרס "לסקר", הנחשב למקביל האמריקאי לפרסי נובל, מוענק מדי שנה בשלוש קטגוריות: מחקר בסיסי, מחקר קליני ושירות לציבור.

הפרס בתחום המחקר הקליני הוענק השנה לשלושה חוקרים בתחום הצהבת מסוג C . ועדת הפרס מציינת את הצלחת החוקרים "לפתח מערכת לבחינת אופן השכפול של הווירוס הגורם למחלה, ואשר השימוש בה חולל מהפיכה בטיפול במחלה הכרונית ולעתים הקטלנית הזאת".

שני הזוכים האחרים בפרס הם ראלף ברטנשלאגר מאוניברסיטת היידלברג שבגרמיה, וצ'ארלס רייס מאוניברסיטת רוקפלר בניו יורק, אשר גילו את שיטת השכפול של הווירוס.

Sofosbuvir הוא עמוד השדרה של חברת גיליאד בתחום הטיפול בצהבת ויראלית. התרופה נמכרת בפני עצמה תחת השם Sovaldi , ובשילוב עם מולקולות אחרות – ledipasvir בתרופה Harvoni , ו- velpatasvir בתרופה Epclusa . יותר ממיליון אנשים בכל העולם טופלו בתרופות הכוללות את sofosbuvir , מאז אושרה לשימוש בשנת 2013.

ד"ר סופיה הגיע לגיליאד בעקבות רכישת חברת Pharmasset בשנת 2012, ועבד בצוות שקידם במהירות את תהליכי הפיתוח והניסוי הקליני המתקדם, Phase 3 – ואחריו את מסלול הרישוי הרגולטורי. אישור ה- FDA לתרופה ניתן בתוך פחות משנתיים מהשלמת הרכישה.

Epclusa* – מאושרת לשימוש ע"י  FDA  ו- EMEA . הוגשה לאישור בישראל ולסל התרופות של 2017

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<