חדשות

השוואת היעילות והסבילות של תכשירים שונים של ברזל תוך-ורידי לטיפול באנמיה על-רקע חסר ברזל בחולים עם מחלת מעי דלקתית (Aliment Pharmacol Ther)

23/04/2017

מאת ד''ר עמית עקירוב

 

במאמר שפורסם בכתב העת Alimentary Pharmacology & Therapeutics מדווחים חוקרים על ממצאי מטה-אנליזה וסקירה שיטתית, מהם עולה כי Ferric Carboxymaltose הינו תכשיר ברזל תוך-ורידי היעיל ביותר, לאחריו Iron Sucrose. בנוסף, Ferric Carboxymaltose נסבל טוב יותר.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אנמיה על-רקע חסר ברזל הינה סיבוך נפוץ של מחלת מעי דלקתית, המלווה באיכות חיים ירודה ועליה בשיעור האשפוזים. למרות שלא ידוע מהו הטיפול הטוב ביותר לאנמיה על-רקע חסר ברזל בחולים עם מחלת מעי דלקתית, ההנחיות האירופאיות הנוכחיות ממליצות על טיפול תוך-ורידי בברזל בחולים עם מחלת מעי דלקתית עם אנמיה חמורה או אי-סבילות תכשירים פומיים.

 

מטרת הסקירה הנוכחית הייתה לבחון את היעילות והסבילות של תכשירי ברזל תוך-ורידי לטיפול באנמיה על-רקע חסר ברזל בחולים עם מחלת מעי דלקתית.

 

ביוני 2016 החוקרים השלימו חיפוש שיטתי אחר מחקרים להערכת היעילות והבטיחות של תכשירי ברזל תוך-ורידי לטיפול באנמיה על-רקע חסר ברזל בחולים עם מעי דלקתית. התוצא העיקרי היה התגובה לטיפול, שהוגדרה לפי התנרמלות המוגלובין או עליה של לפחות 2 גרם/ד"ל.

 

הסקירה כללה חמישה מחקרים אקראיים ומבוקרים (1,143 חולים). מהנתונים עלה כי רק Ferric Carboxymaltose היה יעיל יותר משמעותית מטיפול בברזל פומי (יחס סיכויים של 1.9). מהערכת הסבירויות עלה כי Ferric Carboxymaltose נטה להיות היעיל ביותר, לאחריו Iron Sucrose, Iron Isomaltose וברזל פומי. מהסקירה השיטתית שכללה 1,746 חולים עלה כי שיעור האירועים החריגים עמד על 12%, 15.3%, 12% ו-17% עם Ferric Carboxymaltose, Iron Sucrose, Iron Dextran ו-Iron Isomaltose, בהתאמה. אירוע חריג חמור אחד על-רקע התרופה דווח עם Ferric Carboxymaltose ו-Iron Isomaltose, ואירוע חמור אפשרי אחד על-רקע טיפול תרופתי תועד עם Iron Sucrose.

 

לאור ממצאי המחקר, החוקרים כותבים כי לתכשירי ברזל תוך-ורידי לא-קולאידלים מאפיינים שונים בבטיחות ובטיפול.

 

Aliment Pharmacol Ther. 2017 Mar 21

 

לידיעה ב-PubMed

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<