חדשות

מחלת כבד שומני שאינה על-רקע צריכת אלכוהול מעלה סיכון למחלות לב וכלי דם בנשים (מתוך כנס מטעם ה-AASLD)

24/10/2017

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם American Association for the Study of Liver Diseases עולה כי בנשים עם מחלת כבד שומני, שאינה על-רקע צריכת אלכוהול (NAFLD או Non-Alcoholic Fatty Liver Disease) סיכון דומה לאירועים קרדיווסקולאריים כמו גברים עם מחלת כבד שומני, עדות לכך ש-NAFLD מבטל את ההשפעה המגנה של המגדר מפני מחלות לב וכלי דם.

 

החוקרים בחנו את הנתונים מפרויקט Rochester Epidemiology Project אודות 3,869 חולים שאובחנו עם NAFLD בין 1997 ועד 2014 במחוז אולמסטד, מיניסוטה. הם גם יצרו קבוצת ביקורת תואמת בגיל ומין, שכללה 15,209 משתתפים מהאוכלוסיה הכללית.  בסיכומו של דבר תועדו 1,375 אירועים קרדיווסקולאריים ו-1,551 מקרי תמותה בשני המדגמים, במהלך חציון מעקב של 7 שנים, עד 2016.

 

לאחר מכן, החוקרים בחנו את שיעור האירועים הקרדיווסקולאריים ושיעורי התמותה בשתי הקבוצות ומצאו כי בנשים עם NAFLD תועד שיעור דומה של אירועים קרדיווסקולאריים כמו גברים עם NAFLD (יחס סיכון של 0.94). מנגד, באוכלוסיה הכללית זוהה כצפוי כי שיעור האירועים הללו היה נמוך יותר בקרב נשים, בהשוואה לגברים, עם סיכון נמוך ב-23% בקרב נשים בהשוואה לגברים.

 

אירועים קרדיווסקולאריים אירעו בגיל צעיר יותר בנשים עם מחלת כבד שומני. לדוגמא, היארעות האירועים הייתה דומה באישה בת 50 עם NAFLD, גבר בן 53 עם NAFLD, גבר בן 58 בקבוצת הביקורת ואישה בת 67 בקבוצת הביקורת.

 

החוקרים מאמינים כי ממצאי המחקר עשויים להוביל לשינוי הגישה ואופן הערכת פרופיל הסיכון של נשים.

 

מתוך כנס מטעם ה-AASLD

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<