הודעות אירגונים

במרכז הרפואי שיבא משתמשים, לראשונה בארץ, בדבק ביולוגי תוצרת ישראל על מנת לטפל בפיסטולות פריאנאליות מורכבות במקום האופציה הניתוחית

18/07/2002
יתרונה העיקרי של שיטה זו הוא בפשטותה ביחס לפרוצדורות הכירורגיות האלטרנטיביות. זוהי פרוצדורה קצרה, ללא אבדן דם וללא צורך בהפרדת שרירים העשויה לסכן את מנגנון שרירי הסוגר של פי הטבעת

פיסטולות בין חלקו הפנימי של פי הטבעת או הרקטום לבין העור הפרינאלי קשות לטיפול מאחר ולעתים קרובות הן חוצות דרך מערכת שרירי הסוגר (הספינקטרים) השומרים על השליטה בפי הטבעת. בניגוד לפיסטולות פשוטות (simple fistula) אשר אינן עוברות דרך שריר הסוגר החיצוני, או כאלה החודרות דרך חלק קטן מאד משריר זה, חיתוך הרקמה שבין הפיסטולה לעור (fistulotomy) מביאה לריפוי בשעור גבוה.

לעומת זאת, כאשר הפיסטולה עוברת דרך חלק משמעותי של שריר הסוגר החיצוני, חיתוכו עלול לגרום לפגיעה משמעותית ביכולת השליטה של החולה על יציאותיו. פיסטולות גבוהות, המכילות חלק נכבד משריר הסוגר החיצוני, ופיסטולות מורכבות (complex fistula) , מהוות לכן אתגר טיפולי לכל כירורג.

אופציות ניתוחיות לטיפול בפיסטולות אלה ללא הפרדת שרירים, כגון מתלה רקמת רקטום הינן מסובכות ודורשות כישורים יחודיים, והינן בעלות שעור הצלחה בינוני לטווח הארוך.

Fibrin Glue הינו דבק ביולוגי היוצר קריש פיברין ע"י שפעול פיברינוגן. קריש הפיברין סותם מיידית את חלל הפיסטולה ומשרה יצירת רשת קולגן הגדלה אל תוך קריש הפיברין במקביל להמסה ההדרגתית של הפיברין (fibrinolysis) . בדרך זו נוצרת צלקת המרפאת את הפיסטולה. יתרונה העיקרי של שיטה זו הוא בפשטותה ביחס לפרוצדורות הכירורגיות האלטרנטיביות. זוהי פרוצדורה קצרה, ללא אבדן דם, ללא צורך בהפרדת שרירים העשויה לסכן את מנגנון שרירי הסוגר של פי הטבעת.

הסיכון הכרוך בהזרקת דבק פיברין הוא מזערי; דבק הפיברין מיוצר מפלסמה בתהליך הכולל עיקור כפול המיועד למנוע הדבקה במחלות המועברות במוצרי דם. על כן, הסיכון להעברת מחלות באמצעות דבק הפיברין הינו קלוש (עד היום לא דווח ולו מקרה אחד של הדבקות אדם במחלה זיהומית כתוצאה משימוש בדבק פיברין מסחרי).

לדבק הביולוגי קיימים מגוון של שימושים במצבים כירורגיים, כגון דמם מאיברים פרנכימטוטיים (כבד, כליה), וטיפול בפיסטולות שונות, כולל פיסטולות של מערכת העיכול.

ניתן ליצר דבק ביולוגי מן הפלסמה של החולה המטופל בעצמו או להשתמש בתוצר מסחרי המופק מפלסמה של תורמים.

במרכז הרפואי "שיבא" משתמשים לאחרונה, לראשונה בארץ, בדבק ביולוגי תוצרת ישראל, לטיפול בפיסטולות פריאנאליות מורכבות. לדבק הישראלי מספר יתרונות על פני אלו המיוצרים בחו"ל, וריכוז הטרומבין בו כפול, כך שנוצר קריש פיברין חזק במהירות גבוהה יותר. לדבק מוספת אנטיביוטיקה, היעילה כנגד חיידקים שעלולים לפרק את קריש הפיברין.

על מנת להעריך נכונה את יעילותו של דבק זה, מבוצע כעת הטיפול במסגרת מחקר מבוקר, בו כל החולים המשתתפים מטופלים בדבק לפי פרוטוקול אחיד. במחקר ובטיפול חדשני זה משתתפים רופאי היחידה הפרוקטולוגית, ד"ר משה קולר, ד"ר עודד זמורה, וד"ר דני סקוט, והמחקר מרוכז ע"י ד"ר עודד זמורה.

בברכה,

רחל סופר – שחר

דוברת המרכז הרפואי

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<